2.31
2.83
0.00

Boğazköy 29 yıldır hizmet bekliyor

Boğazköy 29 yıldır hizmet bekliyor

Yeşilcam filmlerine yıllarca ev sahipliği yapan Boğazköy’de, sokaklar okullar, köprüler, camiler, mezarlıklar bakımsızlıktan kullanılamaz halde


2 Temmuz 2010 10:18
font boyutu küçülsün büyüsün


Yeşilcam filmlerine yıllarca ev sahipliği yapan Boğazköy’de, caddeler, sokaklar okullar, köprüler, camiler, mezarlıklar bakımsızlıktan kullanılamaz halde

Başta Türk sinemasının en önemli isimlerinden biri olan Kemal Sunal’ın çektikleri olmak üzere onlarca filme ev sahipliği yapan Boğazköy aradan yıllar geçmesine rağmen hala hizmet yoksunu... Boğazköy’deki köprülerin, yolların, okulların, camilerin, mezarlıkların bakımsızlığı ve altyapı yetersizliği hizmet konusunda o günden bu güne hiç bir şeyin değişmediğini gösteriyor. İmar konusunda büyük sorunlar yaşayan Boğazköy 29 yıldır aynı hizmeti hala bekliyor. Yıllardır gelecek hizmeti sessiz sedasız bekleyen bölge sakinleri, yaşadıkları sorunları gazetemize anlattı.

Hıyar tarlası sera oldu

29 yıl önce Kemal Sunal’ın başrolünü oynadığı ‘Davaro’ isimli filmin çekildiği Boğazköy’ün sorunları saymakla bitmiyor.  Filmin çekildiği yerdenler biri olan Merkez Kıraathanesi’nde rastladığımız İbrahim İnal, Davaro’da figüranlık da yapmış. O günden bugüne neler değişti diye sorduğumuzda “Aslında pek de değişim olmadı” diyor ve başlıyor anlatmaya, “1981’de gösterime giren Davaro filmiyle bizim de sorunlarımız da gündeme geldi. Ama hiçbir gelişme yaşanmadı. Sadece hıyar tarlası olarak kullanılan yer sera oldu. Şener Şen’in oynadığı Sülo’nun evi olarak kullanılan yer ise günümüz mimarisiyle az bir şekilde değiştirildi. Çünkü bölgeye bir çivi çakılmasına İSKİ tarafından izin verilmiyor. Boğazköy’ün yerlisi olarak o evde oturan eski ev sahipleri hala orada oturuyor. Geçen sene Arnavutköy’e bağlandık ama hala gereken hizmeti alamadık. Daha önceki belediyemiz de zaten gerekeni yapmamıştı” dedi.

Kültür Başkenti diyenler gelsin bir de buradan baksın

“İstanbul için 2010 Avrupa Kültür Başkenti diyenler Boğazköy’ün halini görmüyor” diyen İnal, "Bu kadar çok filmin çekildiği yerlerden biri olmasına rağmen İstanbul’da hizmetin en yetersiz geldiği bölgelerin başında bizim köyümüz yani şimdiki konumuyla mahallemiz geliyor. Sözle kültür başkenti olmak kolay, gelsinler de Boğazköy’ü bir daha görsünler. Gerçekten İstanbul kültür başkenti olabilecek konuma gedi mi? Buradan baktıkları zaman sadece ihmal görecekler" şeklinde konuştu.

Boğazköy 29 yıl daha mı bekleyecek?

Bölgedeki halkın yüzde 65’inin inşaat sektöründe çalışmasına rağmen yıllardır bölgede imar planlarının yapılmamasının vatandaşların gittikçe fakirleşmesine neden olduğunu söyleyen İnal, “Kemal Sunal’ın filminde olduğu gibi hortum hangi tarafa çevrildiği belli değil. Maalesef bu halkın içinden geldiğini iddia edenler, bu halka sahip çıktığını söyleyenler, seçim meydanlarında bin bir vaat verenler, ne Boğazköy’ü ne de Boğazköy’de yaşayan insanları hatırlar oldu. 29 yıl önceki sorunlar 2010 yılında da hala devam ediyor. Şimdi sormak lazım Boğazköy 29 yıl daha mı hizmet bekleyecek?” diyerek sözlerini bitirdi.

SALİH SÜTLAN / KENT YAŞAM
Bu haber 16,425 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (2)
 • erkan bagcı / 3 Kasım 2013 00:46

  davaro filmi

  kemal sunal ve sener seniın cektiği film datçada çekilmiş sener sen bunu orda söylemiş ama bu haberdede boğazköy diyo o nasıl oluyo
 • selimcan vural / 11 Haziran 2013 23:06

  boğazköy

  Boğazköy aynı zamanda tarihi bir köydür.En az 90 yıllık ahşap yapılar vardır Onlarda yıkılmaya terk edilmiştir.Eğer ''Tatlı Dillim'' Türk filmini izlerseniz o yapıları da görürsünüz.

Anket

Başbakan Erdoğan'ın seçilmesi durumunda olası bir 'Başkanlık' sistemini nasıl buluyorsunuz?
 • Ülkenin bölünmesini sağlayacak
 • Memleket için iyi olacak
 • Demokrasinin sonu olacak
 • İç savaşa doğru sürükleneceğiz