2.32
2.85
0.00

Sporcunun başarısı, yöntemi ve motivasyonu

Sporcunun başarısı, yöntemi ve motivasyonu

Türkistan H.A.Yesevi Uluslararası Kazak-Türk Üniversitesi Tarih pedagoji Fakültesi, Genel Pedagoji ve Etnopedagoji Bölümü Doktora Öğrencisi ve Spor Eğitmeni ALPAMIS RAHIMJANOV ORINTAYULI sporun tarihini kaleme aldı


12 Temmuz 2010 18:06
font boyutu küçülsün büyüsün


Bir insanın veya sporcunun sportif başarısı bedensel, zihinsel ve psikolojik performansın toplamıdır. Başarılı olmak için gereken ön koşulları bilen ve uygulayan sporcu başarılı olacaktır. Başarının anahtarı, yenmek veya yenilmek olarak düşünülmemelidir. Asıl başarı, kendi kendini yendiğin zaman ortaya çıkar. Kendini yenmek ise kendine güvenmekten geçer. Güvenle sahaya çıkan sporcu her şeyin kendi kontrolünde olduğuna inandığı için ne gerekiyorsa yapar. Çünkü beyni ile vücudu arasında önlenemeyecek bir iletişim vardır. Aksini düşünürse vücut da o şekilde hareket eder. Düşüncesinde yenilgiyi kabullenen, kazanacağı konusunda şüpheler olan sporcu asla kazanamaz.

Başarılı sporcu mücadeleyi seven, zorluklarla başa çıkmayı zevkli hale getirebilen, yaratıcı, büyük düşünen ve hayaller kurmaktan korkmayan kişidir. İşte böyle sporcular, en yeni tekniklerle, en iyi koşullarda ve en bilgili antrenörlerle çalışarak, tüm yeteneğini ortaya koyarak şampiyon olurlar. Asla olumsuz düşünmez, hata yapmaktan korkmaz, sadece elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışırlar.

Bir sporcunun başarısı antrenörlerle de ilgilidir bir bakımdan. Çünkü yetenekli ve başarılı bir antrenörden eğitimli ve başarılı sporcu yetişir. Bu başarıyı sağlayabilmek için bir antrenör sporcularını seçerken ve antreman planlaması yaparken önce sporcuların fiziksel özelliklerini dikkate aldığı kadar psikolojik özelliklerini de göz önünde bulundururlar. Spor psikolojisinde en çok kullanılan yöntem “tanı koymadır”. Bu yöntemin sadece antrenörün sporcuyu seçmesi ve tanıması için değil, bir sporcunun kendi kendini denetlemesi için de çok yararı olabilecektir. Bahsettiğimiz yöntemler ise şu şekildedir:

Vaka tarihçesi: Bir sporcunun özgeçmişi hakkında bilgi toplamayı ifade eder. Bilgiler genellikle anket yöntemi ile toplanır. Gerekli olduğu hallerde sporcunun yakın çevresiyle görüşme yapılır. Amaç sporcunun umutları, hobileri, spor geçmişi durumunu tespit edilir.

Gözlem: Yeni bilgiler edinmek için planlı şekilde sporcunun gözlenmesidir. Bu yöntem sporcuda vazgeçilmez tanı yöntemlerinden biridir. Sporcunun bir başkası tarafından (dış gözlem) gözlenmesi ile yorgunluk belirtileri, saldırgan tepkileri, öğrenmedeki ilerlemesi, korkuları, etkileşim şekilleri ve belirli durumlardaki duygusal tepkiler saptanır.

Deney: Bir olayın planlı ve kasıtlı olarak gerçekleştirilmesidir. Örneğin; uykusuzluğun basketboldaki isbet yüzdesi üzerine etkisi araştırıldığında, uykusuzluk bağımsız değişken, isabet yüzdesi ise bağımlı değişkendir.

Test: Sporda test yöntemiyle hem yetenekleri hem de kişilik özellikleriyle ilgili bilgiler toplanır. Örneğin; zeka testleri, fiziksel uygunluk testleri v.s.

Sosyometri: Bir grup veya takımın öncelikle duygusal yapısını belirlemeye yarayan tüm çalışmaların ortak adını ifade eder. Bu çalışmalar belli kriterlere göre kabul görme veya reddedilme yoluyla gerçekleşir.

Antrenörlerin ancak tanı koyma yöntemiyle sporcuları hakkında doğru bilgilere ulaşmaları ve buna dayanarak sporcuların gelecekteki davranışlarını hem tahmin etmeleri hem de sevk ve idare etmeleri olasıdır.

Başarılı olmanın tespiti sadece sporcular için değil, antrenör için de geçerlidir. Sporcunun performansını olumlu yönde etkileyecek şekilde kullanabilmesi için antrenörün sporcularını yakından tanıması, onların ilgi ve gereksinimleri konusunda bilgilere sahip olması gerekmektedir. Bu konuda olanak var ise bir psikologla çalışmak en yararlı olanıdır.

Sporcu ile antrenör arasındaki ilişkiye baktığımızda, genelde antrenörler sporcularına sürekli talimatlar verir. Örneğin; ne yapması gerektiği ve yapmaması gerektiği, ne yemesi ve ne zaman yatmasına dair sporcuyu yönlendirir. Fakat sporcuyu nadiren dinler. Oysa sporcular görev ve sorumluklarının farkındadır. Hiçbir sporcu başarısız olmak istemez. Başarısızlık durumunda hatalarını bilir ve kendi hatalarını düzeltmeye çalışırlar. Antrenörler sadece kendileri konuşmak yerine “sporcuları dinlemeye” önem vermelidirler.

Sporcu kendi tespitleri ve kendi düşüncelerine önem verildiğini hissetmelidir. Sporcuyla iletişim kurma, sporcunun olumsuzluklarını söyleyerek yermeye değil, ona bilgi vermeye, yardım etmeye ve kendine olan güvenini pekiştirmeye yönelik olmalıdır. Sporcunun kendine, arkadaşlarına ve antrenörüne güven duyarak mutluluk içinde hareket etmesi sağlanmalıdır. Yani bunu bir aile ilişkisine benzetebiliriz. Fakat yetersiz motivasyon durumunda sporcu, isteksiz davranır, yarışmayı bırakmak ister, mücadele isteği yoktur, sahip olduğu yetenekleri tam verimli kullanamaz.
Sporcular, genelde yüksek performans hedefleyen uzun ve yorucu yolda ilerlerken başta antrenörler olmak üzere kulup idarecileri, izleyiciler, basın, takım arkadaşları ve doğal olarak ailesinden destek görmek ister. Mesela, olumlu ve etkili bir iletişim, pozitif düşünme, güven duyma, doğru davranışları pekiştirme, övme ve hatta ödüllendirmedir. Böylesi bir yöntem, sporcunun motivasyonunu devam ettirir, kendine olan güvenini ve başarma isteğini arttırır.
Sporla her insan kendini yeniden keşfeder, bu sırada bütün insanlarla bir etkinliğe girer. Dolayısıyla en iyisini yapmak için mücadele eder ve sonunda başarıyı yakalar. Günümüzde tüm dünya ülkeleri spora büyük önem vermekte ve uluslararası spor organizasyonlarında ön sıralarda yer almak için mücadele etmektedir. Başarıları sürekli olan ülkelere bakıldığında ise, sporun bu toplumların yaşam biçiminin bir parçası olduğu görülmektedir.

ALPAMIS RAHIMJANOV ORINTAYULI








Bu haber 1,625 defa okundu.





Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar


  Henüz yorum yapılmamış






Anket

Başbakan Erdoğan'ın seçilmesi durumunda olası bir 'Başkanlık' sistemini nasıl buluyorsunuz?
  • Ülkenin bölünmesini sağlayacak
  • Memleket için iyi olacak
  • Demokrasinin sonu olacak
  • İç savaşa doğru sürükleneceğiz

En Çok Okunanlar