2.31
2.83
0.00

Esenyurt Meclisi’ne BDP’li üyeler damga vurdu

Esenyurt Meclisi’ne BDP’li üyeler damga vurdu

Esenyurt Belediyesi Ekim ayı Meclis olağan toplantısı Başkan Necmi Kadıoğlu’nun İstanbul dışında olması sebebi ile Başkanvekili Temur Akçiçek başkanlığında Belediye Meclis salonunda yapıldı.


18 Ekim 2010 17:51
font boyutu küçülsün büyüsün


Sekiz gündem maddesinin görüşüldüğü toplantıda, alınan kararlar oy çokluğu ile komisyonlara havale edildi.

 

BDP’li üyeler önerge verdi

Meclis toplantısı birinci oturumunda  BDP’li üyeler Arzu Moco, Yakup Mavzer, Suphi Sarıbulak ve CHP meclis grup sözcüsü Osman Savaş’ın verdiği önergeler görüşüldü. BDP’li üyeler ilk önergelerinde, “Referandum sürecinde Belediyeye gelir getirmek için özellikle AKP tarafından etkin bir biçimde kullanılan reklam panolarından ne kadar gelir elde edildiğini sordu.

 

Ayırımcılık mı yapılıyor?

BDP’li Meclis üyeleri ikinci önergelerinde ise "ilçede özellikle imar uygulamalarında ayırımcılık yapıldığı yönünde vatandaşlar arasında yaygın bir düşüncenin hakim olduğu, örneğin inşaat yapımlarında imara aykırı durumlarda aynı yanlışlığı yapan vatandaşlardan birine iş bitirme belgesi verilirken, diğerine verilmediği iddia edilmektedir. Bu tür iddiaların vatandaşlar arasında Belediyeye karşı güvensizlik oluşturacağını, özellikle yapılan imar uygulamalarını araştıracak ve denetleyecek bir meclis komisyonu oluşturulmasının uygun olacağını düşünüyor ve öneriyoruz" dediler. Ayrıca "Esenyurt Devlet Hastanesi alt kısmında bulunan Esenyurt-Kıraç bağlantı yolu üzerinde devam eden yol çalışması sebebi ile Kıraç yönüne dönüş ile İstiklal Mahallesi'ne giden yoldaki kesişmede kavşağın olmamasından dolayı sık sık maddi hasarlı trafik kazaları meydana gelmektedir. Yine Esenyurt köyiçi mevkiinde Kızılay binası ve Kızılay binasının yanında bulunan iki adet okul ve Esenyurt Lisesinin bulunması sebebi ile çok yoğun yaya ve özellikle öğrenci trafiğine neden olmaktadır. Burada bir üstgeçidin bulunmaması karşıdan karşıya geçişlerde özellikle öğrenciler için tehlike arz etmektedir. Ölümcül kazaların meydana gelmemesi için buraya bir üstgeçit yapılmasının kaçınılmaz olduğunu, Belediyenin biran evvel bu sorunu gündeme alarak acilen çözüm bulmasının gerekli olduğunu" dile getirdiler. Önergeler komisyonlara havale edildi. CHP grup sözcüsü Osman Savaş önergesinde yol kenarlarında ve mahallelerde gelişigüzel duran çöp konteynerlerinin çevreye verdiği çirkin görüntü ve yaydığı pis kokuların giderilmesi amacı ile yeraltına alınmasını talep etti.

 

Bütçe 231 milyon lira

Esenyurt Belediye Meclisi'nin ikinci oturumunda 2011 Mali Yılı Bütçesi görüşüldü.  Konuşmaların ardından 2011 bütçesi 230 milyon 867 bin lira olarak belirlendi.

 

Orhan ŞİMŞEK - Kent Yaşam
Bu haber 1,028 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar


  Henüz yorum yapılmamış


Anket

Başbakan Erdoğan'ın seçilmesi durumunda olası bir 'Başkanlık' sistemini nasıl buluyorsunuz?
  • Ülkenin bölünmesini sağlayacak
  • Memleket için iyi olacak
  • Demokrasinin sonu olacak
  • İç savaşa doğru sürükleneceğiz