2.31
2.83
0.00

Türkiye büyük önderini anıyor

Türkiye büyük önderini anıyor

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 72. yıldönümünde tüm yurtta, KKTC’de ve dış temsilciliklerde törenler ve çeşitli etkinliklerle anılacak.


10 Kasım 2010 08:46
font boyutu küçülsün büyüsün


Atatürk ölümünün 72. yıldönümünde tüm yurtta ve dış temsilciliklerde anılacak.

ANKARA: Ulu Önder’i anmak için ilk tören Anıtkabir’de yapılacak. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün başkanlığındaki devlet erkânı, yüce önderin 72 yıl önce ebediyete intikal ettiği 09.05’te Anıtkabir’e çelenk koyarak manevi huzurunda saygı duruşunda bulunacak. Aynı anda tüm yurtta sirenler çalacak, bayraklar yarıya indirilecek ve saygı duruşunda bulunulacak. Anıtkabir, devlet töreninin ardından, yurttaşların ziyaretine açılacak. Dolmabahçe Sarayı’nda “Atatürk’ün Odası”nda da 09.05’te tören düzenlenecek ve oda ziyarete açılacak.
Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, ölümünün 72. yıldönümünde özlemle anılan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, dünya ülkelerinin ancak 1970’li yıllardan sonra anlayıp düşünmeye başladığı çevre olgusunu daha 1930’lu yıllarda benimsediğine dikkat çekildi.
Açıklamada Atatürk’ün Yalova’da bir çınar ağacını kesilmekten kurtarmak için bir binanın yerinin değiştirilmesini sağlamasının sadece Türk insanına değil, bütün insanlığa, çevreye verdiği önemin çok anlamlı bir göstergesi olduğu ifade edildi

İSTANBUL: Şişli Belediyesi, Atatürk Evi’nin önünde saat 09.05’te anma töreni düzenlenecek. Şişli Belediyesi, İstanbul Türk Müziği Dernek ve Vakıfları Dayanışma Konseyi üyeleri ve Şişli Musiki Derneği Topluluğu işbirliği ile Profilo Kültür Merkezi’nde saat 20.00’de “Atatürk’ün sevdiği şarkılar” konseri düzenleyecek. Kadir Has Üniversitesi’nde “Atatürk’ün düşünce kaynakları - 19. Yüzyıl ve Etkileri” konulu konferans düzenlenecek. Üniversitenin Cibali yerleşkesindeki konferansa Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman konuşmacı olarak katılacak.
Bakırköy Belediyesi’nce yaptırılan Atatürk Parkı ve “Atatürk Halkı Dinliyor” temalı heykelin açılışı da yapılacak. Florya-Şenlikköy’de 1500 metrekarelik alana yapılan parkta, çocuk oyun grupları, dinlenme alanlarının yanı sıra Devrim Kurtuluş Şendur tarafından yapılan 3 metre yüksekliğinde bronzdan yapılan 3 heykelin bulunduğu “Atatürk Halkı Dinliyor” isimli heykel de bulunuyor. Eyüp Belediyesi de Atatürk’ün hayatından kesitlerin yer aldığı fotoğraf sergisini belediyenin sergi salonunda açacak. 10-14 Kasım tarihleri arasında açık kalacak sergide 30 fotoğraf yer alacak.

İZMİR: Atatürk, ölümünün 72. yıldönümünde, İzmir’de “Atatürk’e Saygı Yürüyüşü”yle anılacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği etkinlik bugün saat 13.00’te Alsancak Limanı’ndan başlayacak ve Cumhuriyet Meydanı’nda sona erecek. Katılımcılara binlerce kokart, bayrak ve üzerinde Atatürk resmi bulunan yelekler dağıtılacak.
Ata’nın dünyaya gözlerini yumduğu saat 09.05’te Cumhuriyet Alanı’ndaki törenin ardından da Dokuz Eylül Üniversitesi’nce hazırlanan program, Sabancı Kültür Sarayı’nda saat 10.00’da başlayacak. Etkinlik kapsamında “Kurtuluş Savaşı’nın Sessiz Tanıkları: Kartpostallar” adlı belgesel sunumu ve DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü’nün, “Yürüyelim Arkadaşlar” gösterisi de yer alacak.

ADANA: Adana Valiliği’nce düzenlenen resmi anma töreni 08.30’da Atatürk Parkı’ndaki Atatürk Anıtı önünde başlayacak. Çukurova Üniversitesi’nde de Ata’yı anma töreni gerçekleştirilecek.

Cumhuriyet
Bu haber 466 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar


  Henüz yorum yapılmamış


Anket

Başbakan Erdoğan'ın seçilmesi durumunda olası bir 'Başkanlık' sistemini nasıl buluyorsunuz?
  • Ülkenin bölünmesini sağlayacak
  • Memleket için iyi olacak
  • Demokrasinin sonu olacak
  • İç savaşa doğru sürükleneceğiz

En Çok Okunanlar