2.31
2.83
0.00

AKP'nin adayları sürpriz olmadı

AKP'nin adayları sürpriz olmadı

4 ilçe dışında adayları açıklanan AKP’de genelde mevcut belediye başkanları aday olarak gösterildi. 7 ilçedeki adaylar tekrar gösterilmezken yeni kurulan ilçelerde de tahmin edilen isimler aday oldu


19 Ocak 2009 12:35
font boyutu küçülsün büyüsün


4 ilçe dışında belediye başkan adayları açıklanan AKP’de genelde mevcut belediye başkanları aday olarak gösterildi. 7 ilçedeki adaylar tekrar gösterilmezken yeni kurulan ilçelerde de tahmin edilen isimler aday oldu.

AKP başkanları ile yola devam kararı aldı

AKP içinde büyük bir yarışa sahne olan belediye başkan adaylığı yarışı sona erdi. Birkaç ilçe dışında kesinleşen belediye başkan adayları Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. AKP; Avcılar, Beykoz, Beylikdüzü ve Üsküdar haricinde bütün başkan adaylarını belirledi.

7 ilçede başkanlar gösterilmedi

Esenler, Kartal, Pendik, Sultanbeyli, Tuzla, Eyüp, Sarıyer ilçelerinde mevcut belediye başkanları aday gösterilmezken; AKP’nin iktidar olduğu diğer ilçelerde belediye başkanları tekrar aday olarak gösterildi.

Esenler’de Mehmet Öcalan’ın yerine Tevfik Göksu, Kartal’da Arif Dağlar’ın yerine Bekir Kılıç, Pendik’te Erol Kaya’nın yerine Kenan Şahin, Sultanbeyli’de Alaattin Ersoy’un yerine Hüseyin Keskin, Tuzla’da Mehmet Demirci yerine Şadi Yazıcı, Eyüp’te Ahmet Genç yerine Deniz Köken, Sarıyer’de Yusuf Tülün’ün yerine de Mehmet Akif Şişmanoğlu aday gösterildi.

CHP’nin iktidar olduğu belediyelerde ise şu isimler aday olarak açıklandı. Kadıköy Mustafa Sinan Genim, Şişli Emin Haberdar, Beşiktaş Sibel Çarmıklı, Büyükçekmece İlker Gürbüz, Bakırköy Oğuz Satıcı.

Yeni ilçelerde sürpriz yok

İstanbul’un yeni ilçelerinde ise birkaç yer dışında tahmin edilen isimler belediye başkan adayı olarak açıklandı. Yeni ilçelerden Arnavutköy’de Ahmet Haşim Baltacı, Sultangazi’de Cahit Altunay, Çekmeköy’de Ahmet Poyraz, Sancaktepe’de İsmail Erdem, Ataşehir’de Ömer Abamor, Esenyurt’ta ise Necmi Kadıoğlu, Başakşehir’de ise Mevlüt Uysal belediye başkan adayı oldu.

GOP’ta Erhan Erol’la yola devam

AK Parti GOP’ta Erhan Başkan’la yola devam etme kararı aldı. 2004 yılında Gaziosmanpaşa Belediye Başkanlığına seçildikten sonra 3K adını verdiği yol haritasıyla ilçede birçok değişime imzasını atan Dr. Erhan Erol’un adaylığının açıklanmasıyla ilçedeki belirli çevrelerin yaydığı belirsizlikte sona ermiş oldu. Dr. Erhan Erol’un Belediye Başkanlığı yaptığı 2004 - 2009 yılları arasında ilçenin tarihinde hep ilkler yaşandı. 1950 yılında Balkan göçmenlerinin bölgeye yerleşimi ile kurulan ve daha sonra Türkiye’nin her ilinden aldığı göçlerle ülkemizin en büyük ilçesi konumuna gelen Gaziosmanpaşa’da  Erhan Erol, başta temizlik olmak üzere,  rekor düzeyde yeşil alan oluşturdu. Yenilenmenin ilçenin dört bir yanında gözlemlendiği 5 yıllık sürede ilçenin cazibe merkezine dönüştürülmesi için yabancı yatırımcıları ilçeye çeken Erhan Erol, kamu kurum ve kuruluşlarına yaptığı desteklerle de paylaşımcı bir yönetim anlayışını ortaya koydu. Çok genç bir nüfusa sahip olan Gaziosmanpaşa’da gençlere yönelik birçok projeyi gerçekleştiren Dr. Erhan Erol, hanımların ekonomiye katkı yapması için başlattığı kursları da tüm ilçeye yaygınlaştırdı. İlçede Gaziosmanpaşalılık bilincini oluşturma adına birçok sosyal sorumluluk projesini hayata sokan Erol, aynı zamanda ilçede yaşayanlara gelecek için önemli bir moral kaynağı oldu. Ekip çalışmasına önem veren yönetimi ve ilçede hiçbir ayrımcılık yapmadan GOP mozaiğini oluşturan her kesime eşit mesafede davranan Dr. Erhan Erol,  halkla iç içe olmaya özen gösteren üslubuyla Gaziosmanpaşalıların büyük beğenisi topladı. 29 Mart’ta yapılacak seçimlere en güçlü aday olarak girecek olan Dr. Erhan Erol görev yaptığı sürece hiçbir şaibeye bulaşmaması ve çalışkanlığı nedeniyle AK Parti’nin yola devam ettiği adaylar arasında yerini almış oldu.  

Yeniay: Hız kesmeden hizmete devam

Küçükçekmece’de birçok başarılı hizmete imza atan Belediye Başkanı Aziz Yeniay, AKP’nin 29 Mart seçimlerinde tekrar başkan adayı olarak gösterildi.

Konuyla ilgili gazetemize bir açıklama yapan Yeniay, “Parti genel merkezimizin teveccühü neticesinde yeniden aday gösterildikten sonra Küçükçekmeceli halkımızın güven ve desteği ile önümüzdeki 5 yılda da hız kesmeden ilçemiz için büyük hayallerimizi gerçekleştirmeye devam edeceğiz. 2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul’umuzun kültür ilçesi olma iddiamızı bu alandaki yatırımlarımızı geliştirerek koruyacağız. Cumhuriyetimizin 100. yılındaki 2023 Küçükçekmece’sine hızlı ve emin adımlarla koşmaya devam edeceğiz. 2014 yılına geldiğimizde ise artık sadece Türkiye ölçeğinde değil, dünya kentleriyle yarışan bir Küçükçekmece’de yaşamanın onurunu taşıyacağız hep birlikte. İlçemiz yaptığımız yatırımlar ile cazibe merkezi olarak anılmaya devam edecek” dedi.  

40 yıllık Kartallı

AKP’nin Kartal Belediye Başkan Adayı olan Bekir Kılıç, kendisini 40 yıllık Kartallı olarak tanımlıyor. 1964 yılında Erzurum’da doğan Bekir Kılıç, ilk ve orta öğrenimini Kartal’da, yüksek öğrenimini de sırasıyla Atatürk Üniversitesi Fen Fakültesi ve Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesini bitirerek tamamladı. İş hayatına 1989 yılında Evyap’ta başladı. Enerji üretim tesisinde ve Türkiye’deki ilk modern sabun üretim tesisinin kurulmasında görev aldı.. 1994 yılında fabrika müdürü oldu. 1997 yılında Evyap Holding’in İcra Kurulu ve Yönetim Kurulu Üyeliği’ne atandı. Evyap’ın yurt dışına açılmasında önemli rol üstlenen Kılıç, çeşitli sivil toplum kuruluşlarında da yönetici olarak görev aldı.

Halen Evyap Holding’deki Yönetim Kurulu üyesi görevine devam eden Kılıç, özel sektördeki deneyimleri, yönetim ve organizasyonda pratik, hızlı düşünme ve karar verme yetenekleriyle, yerel yönetimlerde yer alarak faydalı olacağına inandığını ve Kartal’ın sorunlarını modern şehircilik anlayışı ile çözeceğini ifade ediyor.

İSKİ’den Esenler’e aday çıktı

İSKİ Genel Müdür Yardımcısı olan M. Tevfik Göksu, AKP’nin Esenler Belediye Başkan adayı olarak açıklandı. 1962 yılında Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğan Göksu, 1987 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’nden mezun oldu. 1987 – 1995 yılları arasında özel sektörde Saha Mühendisi, Şantiye Şefi, Proje Müdürü ve Koordinatör olarak görev yaptı.

1995 yılında İSKİ Genel Müdürlüğü’nde Kontrol Mühendisi olarak göreve başladı. 10 Mart 2003 tarihinde Asya Yakası Atıksu İnşaat Müdürü, 2 Haziran 2003 tarihinde Atıksu İnşaat Daire Başkanı ve 2 Ekim 2004 tarihinde de Yatırımlar Genel Müdür Yardımcılığı görevine atandı. Göksu, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Gürbüz: Büyükçekmece’yi değiştireceğiz

AKP’nin Büyükçekmece Adayı olarak açıklanan İlker Gürbüz, uzun yıllar boyunca AKP Büyükçekmece İlçe Başkanlığı görevinde bulundu. Adaylık sevincini ilçe binasında partilileri ile paylaşan Gürbüz, kendileri için seçim sürecinin şimdi başladığını ifade etti. 29 Mart seçimlerinde belediyeyi alacaklarını belirten Gürbüz, “Büyükçekmece’de Ak Parti bayrağını dalgalandırmak için 24 saat teşkilatın her kademesi ile beraber çalışacağız. Büyükçekmece’yi de Ak Parti’nin zincirlerine ekleyeceğiz” dedi.

Büyükçekmece’nin değişime hazır olduğunu söyleyen Gürbüz, “Yapılan yeni değişikliklerle Büyükçekmece’nin yeni sınırları oldu. Biz Büyükçekmece’de bu sınırlara büyük projeler üreteceğiz. Bu projeleri tek başımıza değil Büyükçekmeceli vatandaşlarla ortaklaşa yapacağız. Büyükçekmece’yi eğitim, sağlık, ulaşım ve kültürel anlamda yenileyeceğiz. Biz burada göreve talip olduk ve 30 Mart sabahı da görevimizin başında olacağız” dedi.

Kadıköy’e mimar aday

AKP’nin Kadıköy Belediye Başkan Adayı mimar Sinan Genim oldu. Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Yüksek Okulu’nu 1969’da bitiren Genim, TBMM Dolmabahçe ve Beylerbeyi Saraylarında mimar olarak çalıştı. Topkapı Sarayı, Aya irini gibi yapılarda araştırma ve mimarlık yaptı. 30 yıllık mesleki çalışmalarında, restorasyon ağırlıklı çalışmaların yanı sıra bir çok yeni yapı projesinde de çalıştı. 1989-1994 Beşiktaş Belediyesi Meclis Üyesi, 1994-1999 Beşiktaş ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis üyeliği yapan Genim, halen serbest mimarlık çalışmalarının yanı sıra, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Görevlisi, Taç Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı, Beşiktaş Belediye Meclisi Başkanı olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Sancaktepe’de İsmail Erdem aday

İstanbul’un yeni ilçelerinden olan Sancaktepe’de çok sayıda isim aday olmak için başvuruda bulunmuştu. Sonuçta ismi Maltepe, Ataşehir gibi ilçelerde de aday olarak geçen İsmail Erdem yarışı göğüsleyen isim oldu. Erdem, 28 Mart 2004 tarihinde yapılan seçimde AKP Tuzla Belediye Meclis Üyeliği ve İBB Meclis Üyesi olmuştu. Erdem, özellikle Sivaslılar’ın aday olarak görmek istediği isim olarak biliniyor.

1959 yılında Sivas’ta doğan Erdem, 1976’da taşındığı ve 32 yıldır aralıksız ikamet ettiği Ataşehir’de siyasal çalışmalarına başladı. 1983 yılı itibariyle Refah Partisi Kadıköy İlçe Yönetimi’nde görev aldı. Refah Partisi kapatılana kadar İlçe Başkan Yardımcılığı ve İlçe Başkanlığı görevlerinde bulundu. Fazilet Partisi’nde de Kadıköy İlçe Başkanlığı yaptı. 1999 yılında İl Genel Meclisi Üyesi seçildi ve grup başkanı oldu. AKP İstanbul İl Teşkilatı Kurucu İl Yönetim Kurulu Üyesi oldu. Ayrıca 18 ay boyunca AKP İstanbul Yerel Yönetimlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu.

Can: Ümraniye halkı hizmete doyacak

 

Ümraniye’de tek aday adayı olan Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, tekrar aday gösterildi. 5 yılda Ümraniye’de birçok alanda yaptığı başarılı hizmetlerle tanınan Can, tekrar aday gösterilmesi ile ilgili şu açıklamayı yaptı, “Beni tekrar aday gösteren partimizin tüm kademedeki yetkililerine teşekkür ediyorum. Görevde kaldığımız 5 yıl boyunca Ümraniye’de rekor olarak tanımlanan hizmetlere imza attık. Nikâh Sarayı, Aş Evi, kültür merkezleri, bilgi evleri, sağlık ocakları, okullar, asfalt fabrikası gibi  kalıcı eser kazandırdık. Sürdürdüğümüz hizmet seferberliğini aynı azim ve heyecanla kaldığımız yerden devam ettirmeye kararlıyız. Ümraniye’nin vizyonunu değiştiren hizmetlerimizi sürdürmek ve yeni dönemde geçmiş yıllarda imza attığımız başarıları daha ileri noktalara taşımak istiyoruz. Geçtiğimiz yıllardaki seçimlerde olduğu gibi, 29 Mart 2009 seçimlerinde de halkımızın şahsıma ve partimize büyük teveccüh göstereceğine inancımız tamdır. Adaylığım ve seçimlerin partimize, ülkemize ve Ümraniye’ye hayırlı olmasını diliyorum”


Tuzla’nın adayı Yazıcı

 

AKP’nin Tuzla Belediye Başkan Adayı Dr. Şadi Yazıcı, 1971 yılında Erzurum’da doğdu. 1974 yılında İstanbul’a taşınan Yazıcı ilk ve orta öğrenimini Kartal’da tamamladı. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Yazıcı, Tuzla’da meslek hayatını sürdürüyor. AKP’nin Tuzla kurucu İlçe Başkanı olarak siyasete atılan Yazıcı, “Evimle, işimle Tuzla’da olmaktan ve Tuzla’lı olmaktan onur ve gurur duyuyorum” diyor.


4 ilçe ne olacak?

AK Parti İstanbul’da Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Kadir Topbaş başta olmak üzere 35 ilçe belediye başkan adayını açıklarken; Üsküdar, Avcılar, Beylikdüzü ve Beykoz’un adayının neden açıklanmadığı merak konusu oldu.

Yeni ilçe olan Beylikdüzü ile parti teşkilatının aday olmasını istemediği iddia edilen Üsküdar başta olmak üzere aday adayı enflasyonunun yaşandığı bu dört ilçeyle ilgili ne zaman karar verileceğine dair herhangi bir açıklama yapılmadı. Partililer ise kararın bir an önce verilmesi gerektiğini söylüyor.

-BİRİNCİ BÖLGE-

ADALAR: COŞKUN ÖZDEN 

ATAŞEHİR: ABDULKADİR ÖMER ABAMOR

ÇEKMEKÖY: AHMET POYRAZ

KADIKÖY: MUSTAFA SİNAN GENİM

KARTAL: BEKİR KILIÇ

MALTEPE: FİKRİ KÖSE

PENDİK: S. KENAN ŞAHİN

SANCAKTEPE: İSMAİL ERDEM

SULTANBEYLİ: HÜSEYİN KESKİN

ŞİLE: CAN TABAKOĞLU

TUZLA: ŞADİ YAZICI

ÜMRANİYE: HASAN CAN 

-İKİNCİ BÖLGE-

BAYRAMPAŞA:
HÜSEYİN BÜRGE

BEŞİKTAŞ: SİBEL FATMA ÇARMIKLI

BEYOĞLU: AHMET MİSBAH DEMİRCAN

ESENLER: TEVFİK GÖKSU

EYÜP: DENİZ KÖKEN

FATİH: MUSTAFA DEMİR

G.O.PAŞA: ERHAN EROL

KAĞITHANE: FAZLI KILIÇ

SARIYER: MEHMET AKİF ŞİŞMANOĞLU

SULTANGAZİ: CAHİT ALTUNAY

ŞİŞLİ: EMİN HABERDAR

ZEYTİNBURNU: MURAT AYDIN

-ÜÇÜNCÜ BÖLGE-

ARNAVUTKÖY: AHMET HAŞİM BALTACI

B. ÇEKMECE: İLKER GÜRBÜZ

BAĞCILAR: LOKMAN ÇAĞRICI

BAHÇELİEVLER: OSMAN DEVELİOĞLU

BAKIRKÖY: OĞUZ SATICI

BAŞAKŞEHİR: MEVLÜT UYSAL

ÇATALCA: İSMAİL İP

ESENYURT: NECMİ KADIOĞLU

GÜNGÖREN: ŞAKİR YÜCEL KARAMAN

K.ÇEKMECE: AZİZ YENİAY

SİLİVRİ: HÜSEYİN TURAN

EMEK KARAKAŞ / KENT YAŞAM
Bu haber 3,176 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar


  Henüz yorum yapılmamış


Anket

Başbakan Erdoğan'ın seçilmesi durumunda olası bir 'Başkanlık' sistemini nasıl buluyorsunuz?
  • Ülkenin bölünmesini sağlayacak
  • Memleket için iyi olacak
  • Demokrasinin sonu olacak
  • İç savaşa doğru sürükleneceğiz