2.33
2.89
0.00

Fikirtepe halkının gündemi bambaşka

Fikirtepe halkının gündemi bambaşka

Geçen yıl yapılan imar değişikliği ile adeta yılbaşı piyangosu vuran Fikirtepe’de gündem ülke gündeminden çok daha farklı


8 Mayıs 2012 09:27
font boyutu küçülsün büyüsün


Geçen yıl yapılan imar değişikliği ile adeta yılbaşı piyangosu vuran Fikirtepe’de gündem ülke gündeminden çok daha farklı. İnşaat şirketlerinin mesken tuttuğu Fikirtepe’de arsa sahipleri bir araya gelerek yeni yaşamın da

İlk adımını atıyor. Hem inşaat firmaları hem de vatandaşlar çoğunluk yasasının bir an önce çıkmasını bekliyor

İstanbul'da ilk defa uygulanan imar planı ile adeta kaderi değişen Kadıköy'ün Fikirtepe bölgesinde konuşulan tek konu kentsel dönüşüm. Firma, imza, kira bedeli, ada, parsel gibi kelimeler artık gündelik hayata girmiş; kentsel dönüşüm sokakta, evlerde, kahvehanelerde, firmaların bürolarında, ayaküstü sohbetlerde en çok söz edilen konu haline gelmiş.

Geçen yıl İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden geçen kararla adaların birleşmesi halinde emsal oranını 4’e kadar çıkarılmasını öngören kentsel dönüşüm çalışmalarında büyük bir ilerleme kaydedilmiş. İrili ufaklı onlarca inşaat firmasının mesken tuttuğu Fikirtepe’de vatandaş da ince eleyip sık dokuyarak kararını veriyor. Kimi yerlerde yüzde 90’lara kadar birleşme başarısı gösteren vatandaşları en çok da yine kendi komşuları sıkıntıya sokuyor. Kanuna göre yıkımın gerçekleşmesi için tüm malik sahiplerinin olurunun alınması gerektiği için dönüşüme olur demeyen yada farklı beklentiler içinde olanlar mahallenin adeta istenmeyen adamı ilan ediliyor.

“Başımıza devlet kuşu kondu. Biz buraların böyle değer kazanacağını rüyamızda bile göremezdik” diyen mahalle sakinlerinin de, Fikirtepe’ye büyük umutlar bağlayan inşaat firmalarının da en büyük beklentisi tüm maliklerin olurunu isteyen mülkiyet kanununu aşabilmek için çoğunluk yasasının çıkması.

İki kişi yüzünden proje bekliyor

Kent Plus, 5 adanın birleşmesiyle oluşan bölgede proje üretecek. Dönüşüm sürecini yürütecek, halk ile firma arasında iletişim kuracak olan komisyonun Başkanı Yaşar Bayram, 104 tapunun, 500 de hak sahibinin olduğu alanda sadece iki kişi yüzünden harekete geçemediklerini söylüyor.

Bölgede önce halkın bir araya geldiğini, daha sonra firma aradıklarını ve yoğun görüşmelerin ardından Kent Plus’ta karar kıldıklarını söyleyen Bayram, “Anlaşmamıza göre evlerde yüzde 55, dükkanlarda ise yüzde 60 arsa sahibi pay kalacak. Bu çok önemli bir oran, ilk sözleşmeyi 2 Şubat 2012’de imzaladık.

Şu anda iki kişi itiraz ediyor. Onlar imza vermediği için projeye start verilemiyor. Yeni yasanın çıkmasını bekliyoruz ancak o çıkana kadar Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş “çoğunluk yasası çıkmadı ama birleşmede yüzde 80-90’ı geçenlere biz destek sunacağız” dese eminim sorunlar daha çabuk çözülür” diyor.

Fikirtepe’de yaşamasak da olur

Projelerin hayata geçirilmesi ile Fikirtepelilerin ekonomik koşullar nedeniyle burada kalmalarının çok zor olacağını söyleyen Kenan Erdoğan ise bu durumun çok da önemli olmadığını ifade ediyor. “Bize yılbaşı piyangosu vurdu” diyen Erdoğan, “Burada hiçbir işe yaramayan daireler trilyonluk daireler haline gelecek. Yani herkes karlı çıkacak. Buradaki dairesini satar gider başka yerden 5 tane daire alır yada buradakileri kiraya verip başka yerde oturur. Mühim olan burada dönüşümün gerçekleşmesi, depreme dayanıklı hale gelmesi, Fikirtepe’nin kıymetlenmesi” diye konuşuyor.

Yaklaşık bir ay önce ilk yıkım yapan ANKA isimli firmanın aldığı bölge ise adeta bir hayalet şehri andırıyor. Yıkım olmasına rağmen herhangi bir faaliyetin olmadığı bölgeyle ilgili sorularımızı yanıtlayan mahalle sakinleri, ANKA’nın ruhsat almadan yıkım yaptığı iddiasında bulunuyor. Anlaştığı vatandaşlara 10’ar bin lira taşınma ücreti ödemesine rağmen istediğini gerçekleştiremeyince evleri yıktığını söyleyen vatandaşlar, ANKA’nın acele ettiği görüşünde fikir birliğine varıyor.

Sefa İnşaat - Koyuncu İnşaat’tan iki ayrı proje

Sefa İnşaat ve Koyuncu İnşaat ortaklığı ise Fikirtepe’de iki ayrı bölgede proje uygulayacak. Eğitim Mahallesi’nde 8 adanın birleşmesi ile oluşan 18 bin m2’lik alanda yüzde 70 oranında imzalar atılmış. 4 adadan oluşan ve 15 bin 300 m2’lik diğer proje alanında ise işler umulduğundan da hızlı ilerlemiş ve imzalar yüzde 90 oranında tamamlanmış. Atılmayanlar ise hukuki sorunları olanlar yada sahibi yurtdışında olanlar. Bu sorunlar da hızlıca çözülüyor. “İki aya kalmaz her iki adada da imza işi bitmiş olur” diyen firma yetkilileri, “Yaklaşık 700 kişinin yararlanacağı her bağımsız bölüm yani elektrik aboneliği olan bölüm için 24 ay boyunca 1000’er lira yardımı yapılacak. Sözleşmeler tamamlanıp, arsalar teslim edildikten sonra kira bedelleri de hak sahiplerine verilecek. Kazmayı vurduktan sonra sözleşmede 36 ayda bitirileceği yazıyor ama hedefimiz 25 ila 28 ay arasında bitirmek. 25’nci ayda bitmezse kira yardımı devam edecek” diyor.

Henüz projenin netleşmediğini de söyleyen yetkililer, “Ancak her iki bölge de Fikirtepe’nin en iyi iki lokasyonunu kapsıyor. Ulaşım rahat, önü kapanmayacak, ikisi de uç noktada. Yani Fikirtepe’nin en güzel iki projesi Seta İnşaat ile Koyuncu İnşaat’a ait olacak” ifadesini kullanıyor.

Yaşar Bayram, 104 tapunun, 500 de hak sahibinin olduğu alanda sadece iki kişi yüzünden harekete geçemediklerini söylüyor.

Emek Karakaş - Kent Yaşam
Bu haber 4,317 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (1)
  • çağla / 19 Eylül 2012 02:58

    fikirtepe projesi

    slm bizde 4 aile olarak fikirtepedeki yerimizi selim oğlu inşaatla sözleşme yaparak verdik fakat bizlere ve birçok kişiye oyun oynuyor ,sözleşmede vadedilen kira bedellerini belirmemiş ve söz verdiği kira bedellerini 3 ay geçti üstünden ödemiyor,biz kiracılarımızı evden çıkarttık inşaat başlıycakk die şimdi evleride kiraya veremiyoruz sözleşme gereği ,inşaatada başlamıyorlar,ordaki vatandaşlarla konuşursanız gündoğdu sokaktaki söylediklerimin doğru olduğunu göreceksiniz,şimdi ben noterden ihtar çektim cevabını bekliyorum ama baya bi başımızı ağrıttılar sonuç ne olacak bilmiyorum sizden ricam bu konuyla ilgilenin başkalarında canlarını yakmasınlar herkez bunların yaptıklarını görsün ,konuyla ilgili sormak istediğiniz birşey olursa ararsınız 0532 266 53 38 caglasarppp@hotmail.com teşekkürler

Anket

Başbakan Erdoğan'ın seçilmesi durumunda olası bir 'Başkanlık' sistemini nasıl buluyorsunuz?
  • Ülkenin bölünmesini sağlayacak
  • Memleket için iyi olacak
  • Demokrasinin sonu olacak
  • İç savaşa doğru sürükleneceğiz

En Çok Okunanlar