2.31
2.83
0.00

'İsmail Erdem Sancaktepe'nin celladıdır'

'İsmail Erdem Sancaktepe'nin celladıdır'

AKP'nin Sancaktepe Belediye Başkan Adayı İsmail Erdem'i sert bir dille eleştiren CHP Sancaktepe Meclis Üyesi Aday Adayı Özkan Kıral, Erdem'in Sancaktepe'nin celladı olduğunu iddia etti


26 Ocak 2009 15:23
font boyutu küçülsün büyüsün


İsmi AKP Sancaktepe Belediye Başkan Adayı olarak açıklanan İsmail Erdem'in Yenidoğan'daki binaların yıkım kararının altında imzasının bulunduğunu ifade eden CHP Sancaktepe Meclis Üyesi Aday Adayı Özkan Kıral, Erdem'in Sancaktepe'nin celladı olduğunu iddia etti. AKP Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi olan ve Belediye Encümeni'nde görev yapan Erdem'in Yenidoğan'daki 119 binaya gelen yıkım ve para cezası tebligatlarının altında imzası olduğunu söyleyen Yenidoğan Belediyesi eski Başkan Yardımcısı Kıral, "Bu yıkımlarla ilgili evraklar herkesin elinde dolaşıyor. Şimdi hangi yüzle halkın karşısına çıkacak?" diye sordu.

Nasıl halkın karşısına çıkacak?

Erdem'in aday olarak gösterilmesinin CHP'nin şansını çok daha fazla arttırdığını söyleyen Kıral, "Böyle bir durumda İsmail Erdem'in burada nasıl bir siyaset yapacağını düşünemiyorum. İnsanların karşısına nasıl çıkacak? İnsanlara 'yapana mı, yıkana mı oy vereceksiniz' diye sorduğumuzda doğası gereği elbette yapana diyeceklerdir. Biz zamanında İsmail Erdem'e gittik ve encümen kararları alınırken bunların altına imza atma dedik. O koltuğun verdiği kudretle, kendilerini çok yüksek bir makamda gördükleri için bizi dinlemediler. Bir zamanlar o koltuklarda ağalık yapıyorlardı, şimdi ağalık yaptığı insanların karşısına geçip 'bana oy verin' diyecekler. Hep 'yıkalım' diyen insanlar şimdi 'kentleşiyoruz' diyerek insanların kanına girmeye çalışacaklar. Bizim dönemimizde de 'kentleşiyorduk, yeni bir kent yaratıyorduk.' Ama Yenidoğan'ı güçler savaşının kurbanı ettiler. Şimdi de çıkıp nasıl oy isteyecekler?" diye konuştu.

Erdem'e de hodri meydan

Erdem'in yıkım kararlarına attığı imzayla ilgili 'benim görevimdi; onlar yanlış yaptı, biz de yıktık' diye açıklama yapabileceğini ifade eden Kıral, "Ben daha önce de bu açıklamayı yapmış ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'a hodri meydan diyerek kendisini iddialarını ispatlamaya davet etmiştim. Bu davetimi bir kez de İsmail Erdem için yineliyorum. Hodri meydan, eğer bizim yanlışımız varsa bunu ispat etsinler" şeklinde konuştu. Kıral sözlerini şöyle sürdürdü, "Yenidoğan'da insanlar Türkiye Cumhuriyeti Yenidoğan Belediyesi mührü altında inşaatlar yaptı. Bu insanlar devletine, belediyesine güvendi. Üstelik biz yanlış hiçbir şey yapmadık. Diğer beldelerin ve Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı gibi 1/5000'lik planlara göre ruhsat verdik. Bunlar bizim ruhsatlı binalarımızı ruhsatsız sayarak yıkım kararlarına imza attılar.

Televizyonlarda, gazetelerde çıkıp, eğer bir hatamız varsa bunu söyleyin dedik. Ama bugüne kadar ne AKP İl Başkanlığı'ndan ne de Büyükşehir Belediyesi'nden bir cevap gelmedi. Çünkü hiç olmamış gibi, bunlar yazılmamış, çizilmemiş, söylenmemiş gibi davranıyorlar. Yani yok sayıyorlar. Ama halkın içine çıktıklarında nasıl hesap verecekler, çok merak ediyorum. İsmail Erdem'e de bir çağrıda bulunuyorum. İsterse bir televizyon kanalında isterse de Sancaktepe'nin göbeğinde Sarıgazi Meydanı'nda karşı karşıya gelelim. Biz ne usulsüzlük yapmışız anlatsınlar. Halk sorsun ikimiz de cevap verelim. Bakalım kim doğru, kim yanlış yapmış, bakalım halk kimden taraf olacak?"

Çürüyen binalar Erdem'in marifeti

Yenidoğan'daki inşaat sorununu Büyükşehir Belediyesi'nde İsmail Erdem'e ilettiklerinde 'Buraya bina yapmayın, buralarda kent mi olur?' cevabını aldıklarını söyleyen Özkan Kıral, "Düne kadar cellattın, asıp kesiyordun. Şu anda vaatlerle Sancaktepe'ye gelip biz en iyisini yapacağız diyorsun. Bugün Sayın İsmail Erdem Bey bir tane bina yaptırmayacağına dair söz verebilir mi? Veremez. Çünkü Türkiye'nin bütçesinin çoğunluğunu oluşturan, ekonominin üç sac ayağından biri olan sektör inşaat. Sancaktepe gibi gelişen bir bölge için olmazsa olmazlardan. İsmail Erdem ben bina yaptırmayacağım diyemez. Ama iki senedir çürüyen inşaatların, çöpe atılan milyon dolarların hesabını nasıl verecek? İsmail Erdem, özellikle Yenidoğan'a geldiğinde yüzlerce yarım kalmış, çürümeye terk edilmiş inşaat görecektir. Bir inşaat mezarlığı ile karşılaşacaktır. Bunların hepsi Sayın Erdem'in marifetleri. Halk yaşadığı sıkıntıları unuttu, bunların hesabını sormayacak diye mi düşünüyor acaba? Ama geldiği ilk gün halktan gereken cevabı alacaktır. 29 Mart'ta da bu cevabı sandıkta görecektir" şeklinde konuştu.

Yenidoğan'a kadar gözleri kapalı mıydı?

"İsmail Erdem'i sandığa gömeceğiz" diyen Kıral, "İsmail Erdem yıkım kararlarını alırken sanırım Tepeüstü'nden bu yana bakmadı. Tepeüstü'nden Sarıgazi'ye gözleri kapalı bir şekilde geldi, Yenidoğan'a gelince binaları görmeye başladı ki sıkıntı orada yok, burada var diyorlar. Halbuki iki belde de aynı kanuna dayanarak ruhsat verdi. Yenidoğan'da inşaatlara dur denirken Sarıgazi'de devam etti. Yanlış varsa eğer bu Tepeüstü'nden Yenidoğan'a kadar yanlıştır. Yapılanlar doğruysa da Tepeüstü'ndeki de doğrudur, Yenidoğan'daki de. İsmail Erdem insanların karşısına çıkıp yaptıklarından geri adım atmalı ve bölge halkından özür dilemelidir" dedi.

Erdem'e kötü bir haberim var!

Yaşananlardan Erdem'in belediye başkan adaylığını bir yıl önceden planladığı sonucunu çıkardığını ifade eden Kıral bunun nedenlerini de şöyle açıkladı, "Aday olmayı düşünüyordu ki bir sene önceden adım attı. Biz bu binaları yıkalım, bunlar zor durumda kalsın, gitsin, koltuklar boşalınca biz otururuz diye düşündü. Ama Erdem'e kötü bir haberim var, biz bir yere gitmedik. Bu koltukları da vatandaşı da asla terk etmedik. Çünkü bizim düşüncemize göre gemi batsa dahi direği suya gömülene kadar halkımızın yanında bekleriz. İsmail Bey gibi Büyükşehir'den binaların yıkım emrini çıkartıp bir sene sonra gelmeyiz. O daha rahat hareket ederim diye düşündü ama yapamayacak."

Sarıgazi halkı kandırılıyor

Geçen hafta İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde CHP'li üyelerin sert muhalefetine rağmen AKP'li üyelerin oyları ile geçen Sarıgazi'nin 1/5000'lik planlarını 'siyasi bir karar' olarak nitelendiren Kıral, "Seçime iki ay kala 1/5000'lik planlar çıkarılıyor. Zaten bu planlar bir ay askıda kalacak derken seçim olacak. Bence bu planlar seçim yatırımı olarak yapıldı. İnsanları oyalamak, kandırmak istiyorlar. Ama hangi parti halkı kandırmışsa, halka bir söz verip yapmamışsa sandığın dibini boylamıştır. Biz CHP olarak yapabileceklerimizin sözünü veririz, yapamayacaklarımızın sözünü vermeyiz" dedi.

Aday adayı bile değil

AKP Sancaktepe'de 20 aday adayı olduğunu hatırlatan Kıral, "İsmail Erdem'in adı bu aday adayları arasında yoktu. Üstelik temayül yoklamasında da yoktu. Bu 20 kişi yok sayıldı ve bölgenin cellatı aday olarak ilan edildi. Öncelikle şunu söyleyim kendi teşkilatına saygısı olmayanın halka hiç saygısı olmaz. Üstelik bölgeye hiçbir iyiliği dokunmamış aksine kötülüğü dokunmuş bir insanı aday yapmak neye delalettir?" diye konuştu.

Erdem Tuzla'dan geldi

İsmail Erdem, AKP Tuzla ve Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi. Ataşehir'den aday adayı olan Erdem, geçen hafta Sancaktepe adayı olarak açıklandı. 1959 Sivas doğumlu olan Erdem, aktif siyasete 1978 yılında MSP ile başladı. 1983 yılı itibariyle Refah Partisi Kadıköy İlçe Yönetimi’nde görev aldı. Refah Partisi kapatılana kadar İlçe Başkan Yardımcılığı ve İlçe Başkanlığı görevlerinde bulundu. Fazilet Partisi’nde de Kadıköy İlçe Başkanlığı yaptı. 1999 yılında İl Genel Meclisi Üyesi seçildi ve grup başkanı oldu. AK Parti İstanbul İl Teşkilatı Kurucu İl Yönetim kurulu Üyesi oldu. Ayrıca 18 ay boyunca AKP İstanbul Yerel Yönetimlerden Sorumlu İl Bşk. Yard. görevinde bulundu. Erdem'in 14.10.2008 tarihli encümen kararında Yenidoğan'daki 119 binaya yıkım ve para cezası uygulanmasının altında imzası bulunuyor.

EMEK KARAKAŞ / KENT YAŞAM
Bu haber 4,594 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (19)
 • erdinç erusta / 13 Nisan 2009 02:45

  inşaatlarla ilgili

  ben onu bunu anlamam sancaktepeden iki yıl önce daire aldım ve hala evime geçemedim . bu inşaatlar başlamıyacak herhalde bizimde paralar çöpe gitti galiba inşaatlar hakkında bilgisi olan varsa lütfen cevap yazsın
 • Selim KUL / 14 Mart 2009 23:28

  Sancaktepeye dürüst başkan

  İsmail ERDEM e atıp tutanlar nerden tanıyorlar,birde iftira atan rüşvet aldı diyen saçma sapan,haysiyetsiz insanlar var.İsmail bey dürüst kaliteli çalışkan bir insandır.İsmail ERDEM sancaktepe için şanstır yıllardır siyasetin içinde belediyecilği bilen birisidir.başkan olduktan sonra herkes tanıyacak.
 • SANCAKTEPELİ / 6 Mart 2009 22:25

  YAKIŞTIRAMADIK

  AKP bizi güvenimizi sarstı ve duyduklarımıza göre rüşvet aldıklarını duydum Eğer böyle birşey yapmışsa ona yakıştaramayız. Bu yıl dp iktidar olacak gibi geliyor
 • apdullah söğüt / 6 Mart 2009 00:16

  ismail erdem

  biz bu adamı istemiyoruz akp herkesi sömürdü hep garibanların hakkını yedi zenginlein beşlerinden ayrılmadılar tüm dünya bunların pisliklerini görsün azmi ekinci başkan yardımcısıda rüşvet yemiştir...
 • yahya söğüt / 6 Mart 2009 00:12

  rüşvet

  ismail erdem 7 ci sırada meclis üyesi iş adamı tekstlci beyfendiden 5000.000.tl rüşvet almıştır.böyle rüşvetci başkan adayı katiyen istemiyoruz.
 • AK ŞAVAŞCI / 25 Şubat 2009 01:23

  İMAR DURUMUNU MADEM BİLİYORSUNUZ. BUNU SEÇİMDE DEĞİLDE SEÇİM ÖNCESİ YAPMALISINIZ CHP ÇÖZÜMCÜ YÖNÜ YOK SANCAKTEPEDE BAŞIMIZA NE GELDİYSE HEP BÖLGESEL VE HEMŞEHİRİ AYAKLARINA GİDİP KANUNSUZ İŞLER YAPIP VE KANUNLU KİŞİLER GELDİĞİ ZAMAN O KİŞİLER CELLATLI OLAMAZLAR VE SANCAKTEPE BELEDİYE BAŞKANI:İSMAİL ERDEM'DİR BİLGİLERİNİZE SUNARIM.....(AK SAVAŞCI)
 • YENIDOĞANLI / 20 Şubat 2009 17:46

  ÖZKAN KIRAL

  ÖZKAN KIRALISUCLUYORSUNUZ PEKI ÖZKAN KIRALIN BAŞI KIM AKP ÖZKANKIRAL NE YAPTIYSA AKP VE İST BUYUKŞEHİR BELEDIYESININDE HABERI VARDI NEDEN BU BINALAR DIKILIRKEN MUDAHALE ETMEDI SAYIN AKP VE EKIBI VE
  İBB EKIBI HE DEMEKKI ONLARIN BI CIKARI VARDI BU İŞTEN SESLERI CIKMADI ŞİMDİ İSMAİL ERDEM GIBI BI ADAM YENIDOĞANDA İNŞAAT OLMAZ DEDI ŞİMDİ GELİP NE YAPITCAK BURDA YOL ASFALTMI NE YAPCAK HEE BU ADAM BURAYA GELMEDEN BI HAYRI OLMADI GELINCEDE BI HAYRI OLMAZ BU ADAMIN ANLADINIZMI SAYIN ERDEMCILER BURAYI TEKRAR TAPORLAYACAK ADAM VARSA BUDA ÖZKAN KIRALDIR BAŞKASI OLAMAZ
 • Ahmet Tan / 17 Şubat 2009 18:03

  TEMİZMİ?

  Bazı arkadaşlar diyorki kaç yıldır hizmet ediyor temiz, Nerede hizmet ediyor İBB.Meclisinde, O arkadaş bilmiyormu en şaibeli olayları orada döndüğünü, Bütün yolsuzlukların merkezinin oarası olduğunu, Merak etmeyin onlar oradan uzaklaşsınlar ne rezillikler olduğunu ozaman göreceksiniz. Saygılarımla
 • hasan deber / 16 Şubat 2009 23:19

  isyan ak partiye

  sömürgeci ak parti bunların hepsi at hırsısızı görüyursunuz yaptıkları yolsuzlukları bunlar insan değil gariban işcilerin sırtından geciniyorlar hep zenginin yanınndalar bu akp oy verenin aklıyok tur arkadaşlar bunlar sömür geci
 • sancaktepe / 15 Şubat 2009 00:37

  kurtuluş için tek isim

  İSMAİL ERDEM
  saygıdeger sancaktepe halkı size soruyorum yenıdoganı o hale getırenler kım bence saf degıstırenler nıye akpartı yolsuzluga haksızlıga DUR dedı katlanamayanlar hemen saf degıstırdı yenıdogano yıkan deyıl canını ortaya koyarak kurtarmak ısteyen ADAM GIBI ADAM gelıyor kımse kusura bakmasın ( chp de adaletten ve haklılıktan şaşmasın vatandasın hakkını arasın mahkemesı devam eden kısılerle yola devam etmesın) SAYGILAR
 • YUSUF ÜNSAL / 8 Şubat 2009 10:25

  MÜPTEZELLİĞİN BÖYLESİ

  Sayın özkan bey siyasi hayatında hiç bir leke olmayan İsmail ERDEM beyin hakkında böyle olumsuz eleştirileri nasıl yaparsınız ,sizin AKP den seçilerek yenidoğanda yapmadığınız kirli işmi kaldı ,partinin yüzkarası olup çıktınız ama beş parmağın beşide bir olmuyor tabi ,CHP sizi ne yüzle aday yaptı şaşılacak şey ,halk herşeyi görüyor vede biliyor siz rahat olun .
 • madur vatandas / 8 Şubat 2009 00:45

  bırazda vatandası dusunun

  sayın oskan kral yıkan adam gelıyor sucludur sakın oy vermeyın der
  haklımıdır
  tartısmak gerek gelelım basa sımdı bu ruhsatlar verılırken hangı ımarda sıfıra sıfır ımar verılıyor ha burda oskan beymı sucludur sade bence deyıl nıye adam gıbı bı mutaahıt sormazmı bu nasıl bı ımar dıye arsadan sıfıra sıfır yukarıdan allah ne verdıyse ne guzel iş al gulum ver gulum suclu kım vatandas oldu cıleyı kım cekıyo vatandas cekıyo yapanda yaptıranda rahatta vatandas ekmek bulamıyo suclu ısmaıl erdem denılıyo pekela sayın oskan bey sızde hıc suc yokmu yuku aldınız bı gunah yuklucek adamıda buldunuz yolunuz acık olsun
  son olarak sayın kılıctaroglunun bu konuda hıc dosyası yokmu acaba bı dosyada bunun ıcın acsında gorelım kım suclu kım sucsuz HODRI MEYDAN
 • ferhat göz / 6 Şubat 2009 23:53

  sancantepe içi ibrahim özkan

  SA değerli arladaşlar.Bilindiği üzere AKP ve CHP adaylarını sancaktepe dışarısından atamış bulunmaktadır.AKP bu dışardan atama görevini ilçe başkanı atanırkende yapmıştır.Adaylar içerisine baktığımızda eğim bilgi bakımından MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ ADAYI İBRAHİM ÖZKAN Bey en idaal adaydır.Adayımız hakkındaki bilgileri http://www.ibrahimozkan.com.tr adresinde hakkımda bölümünde bulabilirsiniz.Okumadan karar vermeyin lütfen.
 • Ahmet sarı / 4 Şubat 2009 12:19

  Zorlama ile

  İ.Erdemin Sancaktepe ile ne ilgisi var, Gidip Tuzla'dan aday olsaydı ya, Oraya gelmesinin sebebi Akrabası eski milletvekilinin kulisleri sonucu Ataşehir,Tuzla olmadı bari bir yerden yer açalım, Sonuç Sancaktepe ile hiç ilgisi olmayan,Teyamül yoklamasına girmeyen, Aday adayı olmayan Erdem torpille Sancaktepe adayı, İşte ülkemizdeki demokrasi bu kadar, Siyasi parti G.Başkanları demokrasisi, Demokrasiyi böyle yozlaştıranları kınıyorum,.
 • Cengiz raş,t özbek / 29 Ocak 2009 14:46

  Hayırlı olsun

  İsmail ERDEM beyi sancaktepe ye getiren başbakanımızında bi bildiği vardır arkadaslar kendisi çalışkan ve dürüst bir insandır istanbulun heryerinde bugune kadar çalışmıstır,belediye başkanı olduktan sonra ne kadr haklı bi seç,m olduğunu göreceğiz insaallah.hayırlı olsun...
 • yunus emre / 29 Ocak 2009 09:15

  çöpcü kıral

  sizin neyinize belediyecilik köhneleşmiş kalıplaşmık düşüncelerinizi yıkmaya geliyruz sonuna kadar ismail erdem herşey sancaktepe için
 • yakup gürbüz / 28 Ocak 2009 23:15

  ihanet

  ben bir sarıgazili olarak sayın başbakana diyorumki size hizmet eden başkanı yok sayıp hiç tanınmamiş bir başkan adayını neye istinaden sancaktepe adyı gösteriiyor 2 bizim oralarda bir laf vardır yiğidi öldür ama hakkını yeme saygılarımla
 • sedat evci / 28 Ocak 2009 23:11

  ikicambaz

  erdem yıktı özkanda paraları götürdü.dün kiracıydı şimdi 360 adet dairesi var.nerden geldi değirmenin suıyu.adam biraz utanır yahu
 • SEZGİN URAL / 27 Ocak 2009 22:04

  SANCAKTEPE İÇİN

  İSMAİL ERDEM SANCAKTEPE İÇİN BİR ŞANSTIR. TÜM AKPLİ SANCAKTEPELİLERİN GÖNLÜNÜ KAZANMIŞ BİR ADAYDIR. SANCAKTEPE DE EN YÜKSEK OY AKPNİNDİR.SANCAKTEPE HALKI İSMAİL BEYİ KUCAKLAMIŞTIR. BAŞKANIMIZLA DURMAK YOK YOLA DEVAM. SANCAKTEPELİLERİN HAS BAŞKANI...

Anket

Başbakan Erdoğan'ın seçilmesi durumunda olası bir 'Başkanlık' sistemini nasıl buluyorsunuz?
 • Ülkenin bölünmesini sağlayacak
 • Memleket için iyi olacak
 • Demokrasinin sonu olacak
 • İç savaşa doğru sürükleneceğiz