2.32
2.86
0.00

İBB’den imarı olmayan mahallelere dev yatırım

İBB’den imarı olmayan mahallelere dev yatırım

Avcılar’ın imarsız ve hizmetten yoksun ilçeleri olan Yeşilkent ve Tahtakale mahallerine Büyükşehir Belediyesi’nden dev yatırım


19 Temmuz 2012 17:36
font boyutu küçülsün büyüsün


AVCILAR’IN imarsız ve hizmetten yoksun ilçeleri olan Yeşilkent ve Tahtakale mahallerine Büyükşehir Belediyesi’nden dev yatırım. İSKİ içme suyu şebekesi için 205 milyon TL harcadığı mahallelerde, İGDAŞ yılsonuna kadar 72 bin metre boru hattı döşeyecek. Bu denli büyük bir yatırıma karşın Yeşilkent ve Tahtakale mahallelerinin imar durumu belirsizliğini koruyor.

AKP Avcılar İlçe Başkanı Bayram Şenocak, ilçe merkezinde bir basın toplantısı düzenleyerek, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ilçeye yapacağı 615 milyon TL’lik yatırımlar hakkında bilgi verdi. Basın Toplantısına AKP İstanbul Milletvekili Hakan Şükür ve İl Yönetim Kurulu Üyesi Sedat Ecin de katıldı.

Hayaller gerçek olacak

Şenocak, “Büyükşehir Belediyesi hayalleri gerçeğe dönüştürüyor. İSKİ'nin yapımı tamamlanan projesi Ambarlı İleri Biyolojik Arıtma Tesisi ile birlikte sahillerimize atık su girişi engellenerek, Avcılar'ın sahili ve Küçükçekmece Gölü kısa zamanda tertemiz olacak. Yeşilkent ve Tahtakale mahallelerimizde doğalgaz, içme suyu ve atık su projeleri yanında, bölgedeki derelerin ıslahı da yakın zamanda hayata geçirilecek. Yapılan tüm yatırımlarla birlikte Avcılar, daha sağlıklı ve yaşanabilir bir çevreye kavuşacak” şeklinde konuştu.

İçme suyu çözülecek

İBB’nin, Ambarlı mahallesinde bir süredir çalışmaları devam eden 410 milyon TL’lik İleri Biyolojik Arıtma Tesisi’nin tamamlandığını ve kısa süre sonra hizmete gireceğini açıklayan Şenocak; “Günde 400 bin m3 atığı temizleyecek olan tesis, Küçükçekmece Gölü ve Avcılar Sahili’ne yeni bir çehre katacak, Avcılar’ın denizi tertemiz olacak” dedi.

Şenocak, Yeşilkent ve Tahtakale’ye ilçe belediyesi tarafından bugüne kadar yeterli hizmet götürülmediğini savunarak; “İçme suyu şebekesi ile ilgili İSKİ’nin, tamamlanmış ve halen devam eden 205 milyon TL'lik yatırımlarıyla birlikte, Yeşilkent mahallemizin su sorunu çözüme kavuşuyor. Bugün itibariyle mahallede 3 bin 900 bina içme suyuna kavuştu. Yıl sonuna kadar tamamlanacak 39 bin metrelik boru hattı projesiyle birlikte toplamda 97 bin 445 metrelik proje ile Yeşilkent mahallesi içme suyuna kavuşacak” dedi..

 Dereler ıslah edilecek

İGDAŞ’ın Yeşilkent ve Tahtakale mahallelerinde doğalgaz boru hattı çalışmalarını sürdürdüğünü ifade eden Bayram Şenocak; “Yeşilkent’te bir kısmı biten proje sonunda 60 bin metrelik boru hattı döşenerek, yılsonu itibariyle tüm mahalle doğalgaza kavuşacak ve abonelik alımları gerçekleşmeye başlayacak. Tahtakale Mahallesi’nde ise daha önceden tamamlanan projelerin yanında, yılsonuna kadar 12 bin metrelik ilave bir çalışma ile mahallemizin tamamı doğalgazı kullanıyor olacak” dedi. Şenocak, 5bin 600 metre uzunluğundaki Değirmendere ve Turan derelerinin de ıslah edileceğini sözlerine ekledi.

Basın toplantısında söz alan İstanbul Milletvekili Hakan Şükür ise bölgeye yapılan yatırımların önümüzdeki süreçte daha da artacağını kaydederek, yapılan bu denli büyük yatırımların kendisini de heyecanlandırdığını belirtti.

Ümit Ersoy - Kent Yaşam
Bu haber 2,901 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar


  Henüz yorum yapılmamış


Anket

Başbakan Erdoğan'ın seçilmesi durumunda olası bir 'Başkanlık' sistemini nasıl buluyorsunuz?
  • Ülkenin bölünmesini sağlayacak
  • Memleket için iyi olacak
  • Demokrasinin sonu olacak
  • İç savaşa doğru sürükleneceğiz