2.31
2.83
0.00

Matematik ‘korkulu rüya’ değil artık

Matematik ‘korkulu rüya’ değil artık

Bağcılar Güneşli’de faaliyetlerine başlayan SuanPan Mental Aritmetik Eğitim Kurumu; 8-10 ve 11-13 yaş gruplarına hizmet veriyor. Eğitim, zeka gelişimini, dikkat değınıklığı ve hızlı düşünmeye yönelik


20 Eylül 2012 16:40
font boyutu küçülsün büyüsün


Bağcılar Güneşli’de faaliyetlerine başlayan  SuanPan Mental Aritmetik Eğitim Kurumu; 8-10 ve 11-13 yaş gruplarına hizmet verecek

Mental aritmetikte amaç; öğrencilerin ‘dikkat eksikliği’ ve ‘özgüven sorunu’nun çözümü ile hızlı ve doğru düşünme alışkanlığı  edinmeleri

Bağcılar Güneşli’de pek de alışık olmadığımız bir eğitim kurumu açıldı. Türkiye için çok da bilinir olmamakla birlikte, bütün dünyada yaygınlaşmaya başlayan sistemin adı 'SuanPan Mental Aritmetik'.  5-13 yaş çocuklarının zihinsel gelişim süreçlerini destekleyen sistemin uygulandığı kurumun müdürü Özgür Karaali, "Mental Aritmetik hemen hemen bütün dünyada uygulanmaya başlanan bir programdır. Bizde de bilinmeğe başladı ve öyle sanıyorum çok zaman geçmeden okullarda seçmeli ders olarak okutulacak" dedi.

Tarih kadar eski bir sistem

Eğitim kurumlarında uygulayacakları sistemin tarih kadar eski olduğunu kaydeden Karaali, " M.Ö. 2400 yıllarında Çin’de geliştirilen SuanPan (Abaküs); Çağdaş hesap makinelerinin ve bilgisayarların atası sayılır. SuanPan (Abaküs)’te amaç 4 ana matematiksel işlem olan toplama, çıkarma, çarpma ve bölme yapmaktır. Özel amacının yanında ilköğretim sınıflarında matematik dersine yardımcı olması amacıyla kullanılır" şeklinde özel eğitim hakkında bilgi verdi.

Neden Güneşli ve Mental Aritmetik

Kendisinin 2 yıldır Güneşli’de özel bir dershanede rehber öğretmen olarak çalıştığını ve çevreden çok sayıda insanı tanıdığını kaydeden Özgür Karaali, açıklamalarını şöyle sürdürdü; "Bu süre zarfında binlerce öğrencim oldu. Hemen hepsiyle teker teker ilgilenmeye, sorunlarını çözmeye çalıştım. Yoğun olarak karşılaştığım sorun dikkat eksikliği ve özgüven problemiydi. Yaptığım araştırmalar sonucunda mental aritmetik eğitimi ile tanıştım. Tüm dünyada uygulanan beynin sağ ve sol loblarını aynı anda kullanmayı öğreten inanılmaz bir program. Çocuklarımız bundan mahrum kalmasınlar istedim. Güneşli bölgesi eğitimde sıkıntıların var olduğu ama hızla  aşan, öğrencilerin başarı düzeylerinin yükseldiği, geleceğinin parlak olduğu bir bölge. Bizim vereceğimiz alternatif eğitim modeliyle çocuklarımızda dikkat eksikliği, özgüven problemi gibi sorunlar ortadan kalkacaktır. Bu vesileyle çok daha rahat, hızlı düşünebilen, kararlar verebilen ve çok daha başarılı bir nesil yetişmiş olacaktır."

Bizim kurum dershane değil

Kurumlarının dershane olmadığının altını çizen Karaali, “Yani çocuklarımıza okulda gördükleri dersleri ve konuları anlatmıyoruz. En başta da söylediğim gibi alternatif bir eğitim programı uyguluyoruz. SuanPan Mental Aritmetik; çocukların temel matematik işlemlerini kağıt-kalem kullanmadan zihinden işlem yapmasına imkan tanıyan bir zihinsel gelişim ve değişim programıdır. Bununla birlikte biz öğrencilerimize ücretsiz olarak değişik 'Egzersiz Kitapları', 'Dikkat-Hafiza Gelişim Kitapları', 'Eğlenceli Ders İçin Etkinlik Kitapları', 'Öğrencilerle Uygulanacak Psikolojik Gelişim Testleri'  vereceğiz. Bizim yapacağımız çalışmaların sonucunda öğrencilerin matematik işlemleri zihinden hızlı bir şekilde yaparak, özellikle sayısal derslerdeki başarıları artacaktır” şeklinde konuştu. 

Mental Aritmetik eğitiminde süreç nasıl işliyor?

Müdür Özgür Karaali, uyguladıkları programın; başlangıç aşamasında eşzamanlı olarak Abaküs üzerinden ve Auditory (İşitsel), sonraki safhalarda abaküsün zihne yerleşmesi ile işlemlerin zihinden çok hızlı ve hatasız yapılması şeklinde devam ettiğini kaydederek; “Abaküs Mental Aritmetik - Auditory Aritmetik - Mental Aritmetik' şeklinde Formule edebileceğimiz eğitimimiz sonucunda öğrencilere 'Dikkat ve Konsantrasyon' testleri uygulanarak bu alandaki gelişimleri yakından takip edilir.Suanpan Mental Aritmetik Programı 5–13 yaş çocukların zihinsel gelişimini sağlayan bir programdır. Kendi içinde 5-7, 8-10 ve 11-13 yaş olarak 3 gruba ayrılır. Şubemizde ise sadece  8-10 ve 11-13 yaş grubu öğrencileri eğitim almaktadır" diye konuştu.

Karaali, "Program 6 Kurdan (2 yıl) oluşur. İlk yıl toplama ve çıkarma, ikinci yıl ise çarpma, bölme işlemlerinin Mental olarak yapabilmesi öğretilir. Her kurun sonunda yarışmalar yapılır. Belirlenen skalanın (%70) üzerine çıkan öğrenciler bir üst kura geçer. Dersler haftada en az 1 gün 35 dakikadan 3 seans olarak düzenlenir. Öğrencilerimiz sene içerisinde 5 temel yetiye sahip olacaklardır. Bunlar; anlayarak hizli okuma, alternatif düşünme ve hafiza eğitimi, öğrenmeyi öğrenme, dikkat ve konsantrasyon eğitimi, öğrenme stili ve çoklu zeka’dır" diye konuştu.

Önder Develi - Kent Yaşam
Bu haber 1,116 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar


  Henüz yorum yapılmamış


Anket

Başbakan Erdoğan'ın seçilmesi durumunda olası bir 'Başkanlık' sistemini nasıl buluyorsunuz?
  • Ülkenin bölünmesini sağlayacak
  • Memleket için iyi olacak
  • Demokrasinin sonu olacak
  • İç savaşa doğru sürükleneceğiz

En Çok Okunanlar