2.32
2.85
0.00

Haliç artık ‘Altın Boynuz’ oldu

Haliç artık ‘Altın Boynuz’ oldu

‘Haliç Çevre Koruma Projesi’ kapsamında ‘İstanbul Boğazı’ndan Haliç’e Su Verme’ aşaması Başbakan Erdoğan tarafından açıldı


24 Ekim 2012 13:52
font boyutu küçülsün büyüsün


‘Haliç Çevre Koruma Projesi’ kapsamında ‘İstanbul Boğazı’ndan Haliç’e Su Verme’ aşaması Başbakan Erdoğan tarafından açıldı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde başlatılan ve uzun bir aradan sonra, 3 buçuk yıl önce startı verilen 'Haliç Çevre Koruma Projesi’nin  ‘İstanbul Boğazı’ndan Haliç’e su verme’ aşaması tamamlanarak hizmete açıldı.

Sarıyer’den alınan Boğaz suyunu 5 kilometrelik tünelle Haliç’e ulaştıran projenin açılışını Başbakan Erdoğan ve İBB Başkanı Kadir Topbaş birlikte açtı. Oksijen miktarını arttırarak biyolojik çeşitliliği arttıracak dev yatırımla günde 260 bin metreküp Boğaz suyu Haliç’e verilecek ve Altınboynuz’un suyu yılda 3 kez yenilenmiş olacak.

Umut kesilen Haliç yeniden hayat buldu

Açılış töreninde, Kasımpaşa'da doğup büyüyen biri olarak Haliç'in eski halini çok iyi bildiğini ifade eden Başbakan Erdoğan, "Kokudan geçilemeyen bir Haliç vardı. Biz o zamanlar sandallarla bazen Haliç'teki vapurlarımızla karşıdan karşıya geçerdik” dedi.

Erdoğan, Haliç'teki su derinliğinin 1995 yılında 52 santimetreye kadar düştüğünü ifade ettiği konuşmasında şunlara değindi; "Pek çok kişi Haliç'ten umudunu kesmişti. Bu işi bildiğini söyleyenler, akademisyenler bize hep   Haliç'i toprakla doldurmamızı tavsiye ediyorlardı. Biz 'Haliç’i kurtaracağız, yeniden eski ihtişamlı günlerine döndüreceğiz, Altın Boynuz haline getireceğiz' demiştik. Azimle, kararlılıkla bu yola girdik, Halicin çamurunu taş ocaklarına götürdük. Olmaz denilen oldu."

Kasımpaşa’dan Hasköy’e tünel yol

Başbakan Erdoğan, konuşmasının devamında Haliç çevresinin güzelleşmesi için çalıştıklarının altını çizerek, "Kasımpaşa'da Hasköy istikametine doğru gelirken orada bir tünel kazılıyor. Oradaki trafiği rahatlatacağız. Çift gidiş çift geliş iki tünel. Tersaneler bu noktada  modern bir projenin uygulandığı yer olacak. Hasbahçe çok daha farklı bir işleve girecek. Kuzey Deniz Saha Komutanlığı restore ediliyor. Çevresi güzelleştiriliyor. Haliç'i çok daha farklı göreceğiz" ifadelerine yer verdi. 

Haliç’e ‘Da Vinci Köprüsü’ yapılacak

Haliç'te şu an 48 çeşit balık görüldüğünü kaydeden Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Sirkülasyon arttıkça süreç çok daha farklı hale gelecek. Bununla birlikte mevcut adacıklar tarih oldu. Bir tane tapulu ada var şuracıkta. Orada belediyemizin Leonardo Da Vinci köprüsü projesi var. Köprü tamamlandığında Haliç'in bir tarafından diğerine yaya olarak geçmek mümkün olacak."

Gecekondu sahipleri ile pazarlık yaparak oradaki binaları kaldırdıklarını ve Piyerloti'yi yaptıklarını anlatan Başbakan, İstanbul'u kirli havadan, çöp dağlarından ve susuzluktan kurtardıklarını söyledi.

"Rami Kışlası Türkiye’nin en büyük kültür merkezi olacak" diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü; "İstanbul'un bu en güzel bölgesini kurtarmakla şehre kattığımız değerin karşılığını hesaplamanın mümkün olmadığına inanıyorum. İstanbul'u bir dünya markasına dönüştürmek için çabalarımız sürecek. Rami Kışlası Türkiye'nin en büyük kültür merkezine dönüştürülecek. Orada en büyük kütüphaneyi de kuracağız."

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Haliç'te birikmiş 5 milyon metreküp çamuru pompalarla Alibeyköy'deki bir taş ocağına taşındığını anlattı.

Haber Merkezi - Kent Yaşam
Bu haber 1,943 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar


  Henüz yorum yapılmamış


Anket

Başbakan Erdoğan'ın seçilmesi durumunda olası bir 'Başkanlık' sistemini nasıl buluyorsunuz?
  • Ülkenin bölünmesini sağlayacak
  • Memleket için iyi olacak
  • Demokrasinin sonu olacak
  • İç savaşa doğru sürükleneceğiz

En Çok Okunanlar