2.32
2.84
0.00

Mesudiyeliler Derneği

Mesudiyeliler Derneği

Derneğimizin kuruluş amacı genel sorunlar, kalkınma ve ilçemizin gelişimi ile ilgili faaliyetleri sürdürmektir.


31 Ağustos 2013 16:11
font boyutu küçülsün büyüsün


200 bine yakın hemşerisi bulunan Mesudiyeliler Dernek Başkanı Salih Erol, derneğin Mesudiye’de gerçekleşen 23. Kurultayı ve dernek bünyesinde gerçekleşen Türkiye Demokrasi Forumu’nu gazetemize anlattı

Coğrafi koşulları nedeniyle 1940 yıllarda göçün başladığı Mesudiye’de neredeyse insan kalmayacak bir noktaya gelindiğinde büyük metropollerde dernek çatısı altında bir araya gelerek yeniden bir bütünlük oluşturan bu sayede birlik ve dayanışma ruhunu kendi aralarında geliştiren Mesudiyeliler, 2000’li yıllarda Türkiye ve İstanbul’da en büyük örgütlü toplum olma özelliğine ulaştılar. İstanbul’da yaklaşık 200 bin hemşeriyi bir çatı altında toplayan Mesudiyeliler Derneği’nin her yıl Mesudiye’de olmak üzere bu yıl Temmuz’un ilk haftasında  yirmi üçüncüsünü gerçekleştirdiği kurultayı ve aynı günlerde gerçekleştirdiği Türkiye Demokrasi Forumu hakkında derneğe 13 yıldır başkanlık yapan Mesudiyeliler Dernek Başkanı Salih Erol ile görüştük.

83 tane köy derneğinin bir araya gelmesinden oluşan ve 1960 yılından beri faaliyet gösteren  Mesudiyeliler Derneği’nin  12 Eylül 1980 darbesinde bütün dernekler kapatıldığında çalışmalarına on yıl  ara vermek zorunda kaldığını ve  1990 yılında tekrar faaliyete geçtiğini belirten Erol, “Mesudiyeliler Derneği Türkiye’deki en örgütlü toplumlardan biridir. Derneğimizin kuruluş amacı genel sorunlar, kalkınma ve ilçemizin gelişimi ile ilgili faaliyetleri sürdürmektir. İstanbul’da 200 bine yakın hemşerimiz var. Bu hemşerilerimizin tamamı derneğimizin aktif üyeleridir. Derneğimiz 23 yıldır gerçekleştirdiğimiz kurultaylarımızın da sekretaryalığını yapmaktadır. Mesudiye ilçemizin aynı zamanda iki vakıf ve bir spor kulübü mevcuttur” dedi.

Kurultaylarımızda katılımcılık esastır

Kurultaylara her Mesudiyeli’nin gündemlerini oluşturarak katıldığını belirten Erol, “Bu anlamda katılımcılık bizim için esastır. Gündem sırasında her hemşerimiz sorunlarını dile getiriyor. Sorunların gündeme geldiği toplantıların devamında üçer ay arayla gerçekleştirdiğimiz iki değerlendirme toplantısı yapıyoruz. Birincisi Mesudiye’de, ikincisi İstanbul’da üçüncüsü de Ankara’da olmak üzere üç ayrı önemli toplantıda yıl boyunca hemşehrilerimizin sorunlarını çözmeye çalışıyoruz. Kurultaylarda aldığımız kararlar doğrultusunda oluşturulan komisyonlar sorunların çözümlerini hayata geçiriyor” diye konuştu. 

Köy-Kent Projesi’nin uygulandığı ilk ilçe

Mesudiye’de gerçekleştirilen kurultaylar sayesinde ilçelerine birçok hizmeti getirmeyi sağladıklarını belirten Erol, “Kurultaylarımız bizin için önemlidir. Çünkü bu güne kadar ilçemize yapılan hizmetler ve yatırımların birçoğu kurultaylarımız sayesinde gerçekleşmiştir. Örneğin köy-kent projesi 57. Hükümet tarafından ilk kez Mesudiye’de uygulandı. 2 yıllık yüksek okul ilçemizde açıldı. Topçan Barajı, Yatılı okul ve İstanbul Borsası Çok Programlı Lise yine kurultaylarımız sayesinde yapıldı” şeklinde konuştu.

Yine kurultay vesilesiyle Mesudiye’yi siyaset ve iş dünyasında  çok değerli insanların ziyaret ettiğini söyleyen Erol, “Rauf Denktaş, Bülent Ecevit ve birçok siyasetçi ve bilim adamları kurultaylar vesilesiyle ilçemize sayısız ziyaretler gerçekleştirmişlerdir” dedi.  
Mesudiyeliler Derneği’nin oluşumu ve yapısı hakkında bilgi veren Erol şunları söyledi; Mesudiye ilçesi coğrafi olarak Ordu’nun yüzde 19’luk büyüklüğünde. Dağlık ve verimsiz bir coğrafyaya sahip olması nedeniyle biz Mesudiyelileri bu topraklar doyuramadı. Bu yüzden Mesudiye’den göç çok erken başladı. 1940’larda başlayan göç 1980’lere gelindiğinde Mesudiye’de neredeyse insanın kalmadığı bir boyuta ulaştı. Göçün büyük bir yoğunluğu İstanbul, Ankara, Antalya, yurtdışı ve birçok ilimize yapıldı. Biz Mesudiyelerin artık bir dernek çatısı altında bir araya gelmekten başka çaresi kalmadı. Bütün hemşehrilerimiz köy derneklerini kurdu. Böylece derneği olmayan köyümüz kalmadı ve köy derneklerimizin tamamı Mesudiyeler Derneği’nin yapısını oluşturmaktadır.

2023 Dünya Demokrasi Forumu

Hemşerilerimizin bir başka özelliği de Türkiye’de çok eğitimli ve bilinçli bir toplum yapısına sahip olmalarıdır. Kurultay fikri de oluşturduğumuz güçlü derneğimiz sayesinde olmuştur. Bunun öncülüğa Sayın Oktay Ekşi ve onun gibi çok değerli hemşerilerimizin katkısıyla devam etmektedir. Yine kurultayımız yeni bir vizyon olarak 2023 Dünya Demokrasi Forumu gibi önemli bir projeyi önüne hedef olarak koymuştur. Bunun ilk ayağı Temmuz’un ilk haftasında kurultayımızla beraber yaptığımız Türkiye Demokrasi Forumu olmuştur.

Türkiye Demokrasi Forumu bir ilk

Doğrudan demokrasi ve yerelden kalkınma modellerinin en çarpıcı örneklerini gerçekleştirdikleri Türkiye Demokrasi Forumu sayesinde Mesudiye’de yaşadıklarını vurgulayan Erol, forum hakkında ise şunları söyledi; Türkiye Demokrasi Forumu’nun başkanlığını yine çok saygın bir hemşerimiz olan Prof. Dr. Aziz Ekşi, Mesudiyeliler Derneği, Ankara Mesudiyeliler Derneği ve iki vakfımız birlikte gerçekleştirdiler. Türkiye’nin 41 ilinden siyaset, bilim, kültür ve sivil toplum alanlarında başarılı isimler örnek çalışmalarıyla kurultayımıza ve demokrasi forumuna katılarak bizlere unutulmaz iki gün yaşattılar. Devamında 2018’de Avrasya Demokrasi Forumu’nu yine Mesudiye’de yapacağız. Bu forumu Orta Asya, Balkanlar ve Ortadoğu’dan katılacak devlet adamlarıyla gerçekleştireceğiz. 2023’te ise Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında Dünya Demokrasi Forumu’nu Anadolu’nun yoksul, yüreği büyük, insan potansiyeli yüksek hemşerilerimizle birlikte gerçekleştireceğiz. 2023’te görüşmek umuduyla diyor tüm hemşerilerimize gazeteniz aracılığıyla sevgi ve saygılarımızı iletiyorum.

Salih Erol kimdir?


Mesudiyeliler Derneği 2. Dönem Başkanı olan Salih Erol, 1966 Ordu Mesudiye doğumlu. 1977’de İstanbul’a gelen Erol, Kapalıçarşı’da aile şirketi olan ve gümüşçülük üzerine kurduğu Salih Erol Limited Şirketi’nin sahibi. 13 yıldır Mesudiyeliler Dernek Başkanlık yaptı. 2. Dönem Başkanı.FİDAN UĞUR-KENT YAŞAM

Bu haber 400 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar


  Henüz yorum yapılmamış


Anket

Başbakan Erdoğan'ın seçilmesi durumunda olası bir 'Başkanlık' sistemini nasıl buluyorsunuz?
  • Ülkenin bölünmesini sağlayacak
  • Memleket için iyi olacak
  • Demokrasinin sonu olacak
  • İç savaşa doğru sürükleneceğiz

En Çok Okunanlar