2.31
2.83
0.00

'Hayalim yok hedefim var'

'Hayalim yok hedefim var'

CHP'nin Bakırköy'den tek kadın belediye başkan aday adayı olan Nurdan Mehri Erdiş, "Hayatım boyunca hep hedeflerim vardı.Belediye başkanı olmak bunun bir kısmı


12 Kasım 2013 12:15
font boyutu küçülsün büyüsün


5 yılın sonunda hizmet verdiğiniz ilçe, çevre ilçeler, size başkanlık görevinde bir paye veriyorlarsa, başarılısınız. Benim hedefim bu başarıyı yakalamak" dedi.

Cem Tv'de Umut Veli Develi'nin hazırlayıp sunduğu, "Yereli Yönetenler" programının bu haftaki konuğu CHP'den Bakırköy Belediye Başkanlığı'na aday adaylığını koyan tek bayan olması özelliği ile adından sıkça söz ettiren Nurdan Mehri Erdiş oldu.
Bakırköy'ün tek kadın Belediye Başkan aday adayı olan Nurdan Mehri Erdiş, "14 erkek adayın içinde tek kadın aday olmak grur verici bir olay" dedi.
Erdiş, gelecek senelerde kadın aday adaylarının daha çok olacağına inandığını söyleyerek partisinin de bu konuda hassas davrandığını, bunun da kendisi adına mutluluk verdiğini söyledi.

"Hak etmiş olmalıyım"

10 yıl önce belediye başkanlığına aday adayı olmaya karar verdiğini söyleyen Erdiş, "Neden 10 sene beklediniz?" sorusuna, "Öğrenmeye meraklı bir insanım. Bir şey yapacaksam her şeyi bilmeliyim. Oraya geldiğimde, öyle mi böyle mi diye mazeret olmamalı. Hem örgütle ilgili herşeyi bilmeli, onlarla birlikte çalışmalı, onların içinde olmalıyım ki, ilerde bir yere talip olduğumda hak etmiş olayım. Bu 10 yıllık süre içerisinde İlçemde ve İlde çeşitli görevlerde yer alarak hem eksiklerimi tamamlamaya, hemde ülkeme nasıl daha faydalı olabilirime çalıştım" şeklinde cevap verdi.

"Yapabileceğimiz çok şey var"

Projelerini ve hedeflerini anlatan Erdiş şunları söyledi:
"Bakırköy'deki kadınlarla fidanlıkla ilgili çok güzel çalışmalarımız ve eylemlerimiz oldu yeşil alanları korumak için. Yaşlılarla ilgili çalışmalarımız oldu. Osmaniye'de kurduğumuz çocuklarla ilgili eğitim çalışmaları ve sünnet şölenleri vardı şimdilerde Belediyenin geleneksel hale getirdiği. Daha sonra ramazanda çeşitli etkinliklerimiz oldu ve hepsi çok güzeldi" diyerek, "Birşeyi yapmak için, Belediyenin gücüne ihtiyacımız var. Yapabileceğimiz şeyler sınırlı olunca, yapabileceklerinizde sınırlı oluyor."

"Benim bir hayalim yok, hedefim var"

"Benim bir hayalim yok benim bir hedefim var"  diyen Erdiş, "Hayatım boyunca hep hedeflerim vardı. Hedef olmazsa zaten bir şey yapmak zor. Hedef varsa ona gitmek çok daha kolay. Belediye başkanlığı hedefimin bir kısmı. Belediye başkanı olduktan sonra, 5 yıl hizmet ediyorsunuz. 5 yılın sonunda hizmet verdiğiniz ilçe, çevre ilçeler, size başkanlık görevinde bir paye veriyorlarsa, 'bu belediye başkanımız çok başarılı oldu, biz başkanımızı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görmek istiyoruz' diyorlarsa başarılısınız. Benim hedefim bunu dedirtmek" dedi.
"Binalar çürük ama zeminde çürük"
Asıl mesleği deprem uzmanlığı olan Erdiş, "Özellikle 99 yılındaki deprem inceleme ve araştırma sonuçlarında net ortaya çıktı ki, Bakırköy depremsellik bakımından bir an önce yenileme ve güçlendirme yapılması gereken ilçelerden biri. Bakırköy'ün örnek olması lazım. Binalar çürük ama zeminde çürük.  Benim uzmanlık alanım zemin çürükse ne yapılabilir? Binayı yapacaksak, zeminide yapmamız lazım. Eğer zemini güçlendirmeyeceksek, binayı yıkıp yapsakta bir şey değişmez" şeklinde konuştu.

"Kentsel dönüşüm ada ada olmalı"

Kentsel dönüşümle ilgili düşünclerini de anlatan Erdiş, "Benim fikrim kentsel dönüşümün tek tek bina bazında değil, ada bazlı yapılmasından yana. Ada ada, bir site gibi zeminle birlikte yaparsak, her binanın altına otopark yapmaktansa, adanın altına otopark yapabiliriz. Sosyal tesisi de yapıyorsunuz. Etrafı yeşil alan oluyor, güvenli oluyor ve daha güzel olur. Bakırköy'ün en temel sorunlarından biri olan trafik, otopark ve sosyal donatı alanı sorunuda kendiliğinden çözülmüş olacak" dedi.

"Bakırköy'de yaşayan sayısı, hareket eden kişi sayısının yüzde onu kadar"

"Bakırköy'ün gündüz nüfusu 2,5 milyon, gece nüfusu ise 250 bin, 300 bin civarında. Yaşayan sayısı, hareket eden kişi sayısının yüzde onu kadar" diyen Erdiş, "Bunun çok artısı var. Etrafınızdaki ilçeleri etkileme imkanınız çok fazla. Sizin Belediye olarak vereceğiniz hizmetler, Bakırköy'e gelen bireyin gidip kendi ilçesinde sizi iyi iseniz iyi, kötü iseniz kötü reklamınızı yapması demek. Eğer, Bakırköy'de iyi hizmet veriyorsanız, gidip sizi kendi ilçelerinde anlatırlar. Kendi Belediyelerinden de sizin yaptıklarınızı isteyebilirler. Keşke bunu arttırabilsek" şeklinde konuştu.

"Denizle aramızda dikenli teller var"

"Bakırköy'ü alan İstanbul'u, İstanbul'u alan Türkiye'yi alır" söylemi doğruydu ama Bakırköy bugün bölünerek, küçüldü küçüldü, E-5'le denizin arasında sıkışmış bir ilçe olarak kaldı" diyerek konuşmasına devam eden Erdiş, "Bakırköy'ün sahili yok, denizle aramızda dikenli teller var. Sanki bir kamptasınız. İnsanlar orada oturamıyor, kumsalda duramıyor. Oysaki bir bankta oturup denizi seyretsek, içimiz açılacak, psikolojimiz düzelicek ama yüksek binaları yaptılar, küçücük bir alan bıraktılar ve oraya da dikenli tellerle çevirdiler. Denizi görüyorsun ama ulaşamıyorsun. Bu içimizi acıtıyor" dedi.

"Hizmeti veriyor ama gelirlerinden yararlanamıyor"

Projeleriye ilgili Veliefendi'nin taşınmasından sonra, buranın Türkiye'nin en büyük yeşil alanı olarak kalması için mücadele edeceğini söyleyen Erdiş, "Veliefendi'ye bütün hizmetleri Bakırköy Belediyesi veriyor, ama gelirlerinden yararlanamıyor." dedikten sonra, havalimanına da aynı şekilde bütün hizmetleri Bakırköy Belediyesi'nin verdiğini ama gelirlerinden faydalanamadığını söyledi.
"Bakırköy zor bir ilçe" diyen Erdiş, "Halkımızın bilinci eskisinden daha fazla, istediklerinide ifade edebiliyorlar.alabiliyorlar. Orası boşaldıktan sonra yeşil alan olarak kalması konusunda, ben Belediye Başkanı olursam zaten sahip çıkarım, ama ben olurum olmam, olan arkadaşımız da, halkla beraber orayı kaptırmamalı" diyerek bu konuya dikkat çekti.

"Ayamama'nın yapısı yanlış yapılmış"

"Ayamama üzerinden geçen yol geçen gün çöktü. Ayamama'nın geçtiği E-5'e kadar olan büyük bir kısmının üzeri kapatılmış ve üzerine binalar yapılmış. Ataköy tarafına geldiğimizde çok bir boş alan kalmamış. Yolun çöktüğü kısım, Kadın Koordinasyon Merkezi yapılan yer. Yapılacak çok fazla bir şey yok, ama düzenlenebilir" ifadeleriyle ıslah edildiği söylenen Ayamama deresi bölgesindeki sorunlara dikkat çeken Erdiş, "Benim Ayamama'nın geçtiği  dar kısmın üstünü kapatmak gibi bir düşüncem var. Yapısı yanlış yapılmış, çok pis kokuyor. Dereyatağının gerçek akış yönüne baktığınızda, ortasında kendi derenin suyu inceldiğinde yatağının da iküçüldüğünü görürsünüz. Ayamama'ya beton dökülmüş. Su geldiği zaman pis kokuyor. Yatağın gittikçe küçülmesi gerekir. O şekilde yapılmadığı için su akmıyor, akmayıncada sivrisinek ve pis koku yapıyor. Tekrar elden geçirilip, çevre düzenlemesi ile yapılabilir. En kolayı üstünü kapatmak ama üstünü kapatıp düzledikten sonra, üzerine kullanılacak bir alanda yapılmalı" dedi.

"Bakırköy için yüz proje"

Bakırköy CHP İlçe'de yönetici iken, Bakırköy'ün bütün mahallelerinde araştırma yapıldığını söyleyen Erdiş, "Bakırköy'de tüm mahallelerde vatandaşlara istekler ve dilekleri sorulmuş. Bu istek ve dileklerin her biri bir projeye dönüşmüş. Buradaki projelere baktığınızda, sağlık, güvenlik, yaşlılar, öğrencilerle ilgili yurt, sokak aydınlatmaları, çocuklarla ilgili kreş ve bakım konularıyla ilgili olduğunu görürsünüz. denize ulaşmayla ilgili neler yapılabilir, bakırköy'le ilgili ne varsa eksik, hepsini tamamlayan projeler var. Örgütün projesini hayata geçirecek başkan profili çıkıyor ortaya.
Belediye Başkanı olacaksa o zaten örgütün belediye başkanıdır. Başkan olup göreve geldiniz, kapıyı açtınız, şunu yapayım, bunu yapayım sağa sola bakayım derken projeleri hazırlamak 1 yıl sürer.  Burada hazır zaten. Hemen gelip başlayabilirsiniz. 5 yılda nasıl başarabilirsiniz derseniz, evet başarılabilir. Bir başarılı olacaksa tek başına olmaz bu. Her bireyin çalışması ile olur. Örgütün yapılması gerekenler diye 100 projesi zaten var. Birlik beraberlik içinde, örgütle büyük bir aile olarak çalışırsanız başarılı olabilirsiniz. Örgütün zaten kendi projeleri var, kendi projelerine zaten sahip çıkacaktır" dedi.

"Çocuk yetenek, gelişim merkezleri"

Projerinden birinin de "Çocuk yetenek, gelişim merkezleri" olduğunu, yeni nesil çocukların da farklı olduğuna inandığını söyleyen Erdiş, "Ben de bir anneyim. Bizim çocukluğumuzdaki gibi değil çocuklar. Sokağa çıkıp misket oynamıyorlar. Bilgisayar oynuyorlar ama sokağa çıkmıyorlar. Sokakta oyun alanlarıda yok zaten. Anne bilgisayarla çocuğu evde tutuyor. Çocuklar çok zekiler ama zekalarını kullanacakları, geliştirecekleri bir yer yok. Zeka Gelişim Merkezi dediğim yer,  çocukların zekalarını geliştirebilecekleri, büyük bulmacaların, zeka oyunlarının olduğu, yine etüt halinde ama oyun değil, ders değil. Bu teknik ve metotlarla daha farklı yeteneklerini keşvedeceklerini, zekalarını geliştirebileceklerini düşünüyorum. Kreş değil, anaokulu değil, etüt merkezi değil, dersane değil, severek gidecekleri bir merkez" dedi.

"15 mahallede araçlarla ring seferi"

Bakırköy'ün tam da E-5 üzerinde değil, içerisinde kadığını belirterek, "Bakırköy'ün kendi içirisinde ulaşımında sıkıntı var. Ataköy'e deniz otobüsüne gitmek için araç yok. Bir bölgeden diğerine gitmek iki üç vesait" diyerek ulaşım sorununa da dikkat çeken Erdiş, "İlçe halkı emekli, dar gelirli ve yaşlı çok. İndi bindi yorgunluğu ayrı sorun. Neden bu güne kadar yapılmamış, bu yapılacak en basit proje. Alış veriş merkezlerinin bile seferleri var. 15 mahallede bunu neden yapamayalım. Bu benim için en gerekli ve en kolay iş sorun bile değil" şeklinde konuştu.  

"Bakırköy insanların merkezinde duran bir ilçe"

Yurtdışından Türkiye'ye, İstanbul'a hava yolu ile gelenler, havalimanı Bakırköy'de olduğu için ilk buraya, deniz yolu ile gelenler için ise limanın da Bakırköy'de olduğuna dikkat çeken Erdiş, "CNR fuar merkezi de Bakırköy'de. Bakırköy insanların merkezinde duran bir ilçe" dedi.
Yaşayan nüfus olarak genç nüfusun daha az olduğu bir konuma gelmiş olduğunu belirten Erdiş, "Bakırköy'de yaşlıların, emeklilerin, gençlerin, çocukların gidebileceği bir yer, kültür ve sanat faaliyetlerinden yararlanabileceği bir yer yok. Bakırköy çok güzel ama dar alanda. Alış veriş merkezleri dışında sosyal hayatın olduğu bir yer değil. Daha zevkli yaşanabilir bir yer haline getirmek zorundayız. İnsanların uzağa gitmeden, Bakırköy'ün içinde gidebilecekleri bir yer olmalı. Sosyal alanları arttırmak lazım" dedi.
Deprem alanı olarak on yıl önce ayrılan pek çok yerin şimdilerde olmadığını söyleyerek "Yeşil alanda yok. Parkta kalmadı. Bakırköy bu yüzden çok zor bir konumda"  diyen Erdiş, "Hayallerinizde düşlediğiniz yer eğer Bakırköy ise, Bakırköy güzel bir yerdir. Şu anda yaşayanlar öyle bir düş içerisindemi bilemiyorum ama 5 yıl sonra Bakırköy diyebilecekseniz başarabilirsiniz bunu" sözleriyle konuşmasını bitirdi.  

Nurdan Mehri Erdiş Kimdir?

1968 yılında Kırklareli'de doğdu. İlk okulu Ataköy Muhittin Üstündağ İlkokulu'nda, Orta ve Lise eğitimini Ataköy Lisesi'nde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi mezunu olan Erdiş, aynı üniversitede Sosyal Bilimler Enstütisi Bölümü'nde Türkiye Coğrafyası ve Jeomorfoloji  üzerine yüksek lisans yaptı. Koç Holding'in düzenlediği liderlik, yönetim, satış ve finans eğitimlerine de katılan Erdiş, 2007 yılında Dünya Bankası tarafından yılın kadın girişimcisi seçildi. Deprem Uzmanı olan Erdiş, Garanti Bankası'nın KOBİ dalında, İletişimci Kadın teşekkür ödülü sahibi. Koç Grubu bünyesinde, Ülkem İçin projerine temsilcilik yapan Erdiş, Tüketiciler Derneği ve Bakırköy İşadamları Derneği üyesi ve BAKADEM kurucu üyesi. Siyasette uzun zamandır aktif olarak rol alan Nurdan Mehri Erdiş, CHP Bakırköy İlçe Kadın Kolları Yönetim Kurulu üyeliği, CHP İstanbul İl Kadın Kolları Yönetim Kurulu üyeliği ve CHP Bakırköy İlçe Yöneticiliği gibi bir çok görevlerde bulundu. Nurdan Mehri Erdiş evli ve 2 çocuk annesi.

Selvi Sarıtaç

Bu haber 558 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar


  Henüz yorum yapılmamış


Anket

Başbakan Erdoğan'ın seçilmesi durumunda olası bir 'Başkanlık' sistemini nasıl buluyorsunuz?
  • Ülkenin bölünmesini sağlayacak
  • Memleket için iyi olacak
  • Demokrasinin sonu olacak
  • İç savaşa doğru sürükleneceğiz

En Çok Okunanlar