2.31
2.83
0.00

İşte İstanbul'un yeni başkanları

İşte İstanbul'un yeni başkanları

İlçe sayısı 39’a çıkan İstanbul’da, 29 Mart seçimleri sonrasında 17 belediye başkanı koltuğunu korurken; 22 ilçenin belediye başkanı değişti. Yeni kurulan 8 ilçeden 7’sini AKP’li, birini ise CHP’li aday kazandı


31 Mart 2009 14:18
font boyutu küçülsün büyüsün


İstanbul’da 7 milyon 68 bin seçmenin oy kullandığı seçimlerde AKP 26 ilçede belediye başkanlığını kazanırken, CHP de 12 ilçede ipi göğüsleyen parti oldu. DSP ise yalnızca Şişli’de zafere ulaştı.

Patron yine Kadir Topbaş

AK Parti’nin 2. defa İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday gösterdiği Kadir Topbaş, İstanbul tarihinde bir ilke imza attı. Topbaş, bugüne kadar İstanbul’da iki kez üst üste Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanan ilk başkan oldu. 2004 Yerel Yönetim Seçimleri’nde yüzde 45.32 ile İBB Başkanı seçilen Topbaş, bu seçimlerde 44.24 oy alarak tekrar İBB Başkanlığı’na seçildi. CHP’nin güçlü başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun karşısında 7.3 puan farkla ipi göğüsleyen Topbaş, 1945 yılında Artvin / Yusufeli'de doğdu. Orta öğrenimine Işık Lisesinde başlayıp İHL'sinde tamamladı. 1972 yılında M.Ü. İlahiyat Fakültesi'nden, 1974 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölümünden mezun oldu. 1994-1998 yılları arasında, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın danışmanlığını yaptı. 1999 yılında Beyoğlu Belediye Başkanlığı'na seçildi. 28 Mart 2004 tarihinde yapılan yerel seçimlerde AK Parti'den aday oldu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na seçildi. TAÇ Vakfı (Tarih ve Çevre Vakfı) mütevelli heyeti ve yönetim kurulu üyesi olan Topbaş, evli ve üç çocuk babasıdır. İstanbul'u 'hizmetlerin en güzeline layık' gören ve bunu 'Hayatım İstanbul' ifadesiyle dile getiren Başkan Topbaş'ın hedefi, İstanbul'u dünya megakentleriyle yarışan bir şehir haline dönüştürmek.

Küçükistanbul Yeniay’da kararlı

Küçükçekmece’de yaptığı sosyal, kültürel, altyapı ve üst yapı hizmetleri ile adından sıkça söz ettiren Küçükçekmece Belediye Başkanı ve AKP Adayı Aziz Yeniay, en yakın rakibine yaklaşık 18 puan fark atarak 2. kez seçildi. İTÜ İnşaat Mühendisi Bölümü mezunu olan Aziz Yeniay Küçükçekmece halkında yüzde 47.1 oranında oy aldı. Yeniay’ın en yakın takipçisi CHP’li Nurettin Şen ise yüzde 29.2’de kaldı.

GOP’ta Erol farkı ortaya çıktı

Yaptığı hizmetlerle Gaziosmanpaşa halkının büyük takdirini kazanan Dr. Erhan Erol, seçimlerden 44.2 oy oranıyla birinci çıktı. AKP’den ikinci kez GOP’ta kazanan Erol, tıp doktoru. GOP’ta bir süre hekim olarak hizmet veren Erol, 28 Mart 2004 yılındaki yerel seçimlerde belediye başkanı seçildi. Kurumsal, kentsel ve kültürel dönüşüm başlığı altında sayısız proje gerçekleştirildi. Çalışmaları birçok kez ödüllendirildi.

Necmi Kadıoğlu güven tazeledi

2004 yılında beldeyken Esenyurt’a Belediye Başkanı olan Necmi Kadıoğlu, ilçe olan Esenyurt’un da Belediye Başkanı seçildi. AKP’den aday olan Kadıoğlu Esenyurt’ta sağlık, eğitim ve kültürel konularda yaptığı çalışmalarla adından söz ettiriyordu. Kadıoğlu yüzde 42.2 oy oranı ile Esenyurt ilçesine Belediye Başkanı seçilirken en yakın takipçisi CHP’nin oy oranı ise yüzde 31.7’de kaldı.

Arnavutköy’ün ilk başkanı Baltacı

İstanbul’un yeni ilçelerinden Arnavutköy’ün ilk belediye başkanı Trabzon Çaykara doğumlu olan Ahmet Haşim Baltacı kazandı. Arnavutköy’un belde statüsünde iken de belediye başkanlığını yapan Baltacı, Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü mezunu. Baltacı, Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Ens. Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim konusunda yüksek lisans yaptı. AK Parti adayı Baltacı, yüzde 41.6 oy alarak seçimlerden galip çıktı.

Mevlüt Uysal % 39’la kazandı

1966 Alanya'da doğumlu olan ve 1997’den itibaren Başakşehir’de ikamet eden AK Parti Belediye Başkan Adayı Mevlüt Uysal, yakın rakibi CHP Adayı Mehmet Kaban’dan 7  puan fazla oy olarak yüzde 39 ile belediye başkanı seçildi. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Uysal, 2007’de AK Parti’den milletvekili adayı oldu.  Sıcak Yuva Vakfı, Hukuki Araştırmalar Derneği gibi vakıf ve derneklerde yöneticilik yaptı. Uysal. evli ve dört çocuk babası.

Eyüp’ün başkanı İşadamı Kavuncu

İş dünyasının önemli simalarından İsmail Kavuncu bu seçimlerle siyasete aktif olarak giren iş adamlarından. 1965 Adana doğumlu olan Kavuncu yüksek lisansını Çukurova Üniversitesi - Ziraat Fakültesi’nde yaptı. Daha önce Metro Turizm Yöneticiliği, Prestij oto kiralama, Turkuaz Dış Ticaret Yönetim Kurulu Üyesi, Yudum Yönetim kurulu Başkanı ve Aytuğ Çorap Yönetim Kurulu Başkanı olarak iş hayatını sürdüren Kavuncu, seçimlerde CHP Adayı Ali Galip Mamal’a 5 puan fark atarak yüzde 37.1 ile birinci oldu.

Develioğlu 12.4 puan fark attı

2004 yılında AKP’den Bahçelievler Belediye Başkanlığı’nı kazanan Osman Develioğlu, ikinci kez başkanlığa seçildi. Oyların yüzde 47.4’ünü alan Develioğlu en yakın takipçisi CHP’li Saffet Bulut’a 12.4 puan fark attı. Aslen Kayserili olan Develioğlu 1956 yılında Kadırga’da doğdu. Yüksek öğrenimini Boğaziçi Üniversitesi'nde tamamladı. 1970 yılından beri sosyal aktivitelerin içinde yer alan Develioğlu, pek çok sivil toplum örgütünde yönetici olarak görev yaptı. Develioğlu, evli ve dört çocuk babasıdır.

Esenler’de Göksu kazandı

AKP’nin kalelerinden biri olarak görülen Esenler’de Mehmet Teyfik Göksu, yüzde 47.5’le belediye başkanlığına seçildi.

Aslen Adıyaman’lı olan Göksu, Yıldız Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi-Harita Mühendisliği bölümünden mezun oldu. GENAR Araştırma Şirketi’nin yönetim kurulu başkanlığı yapan Teyfik Göksu, 3 dönem Esenler’de Belediye Başkanlığı görevini yürüten Mehmet Öcalan’ın yerine aday gösterilmişti. İpi gögüsleyen Göksu’yu CHP yüzde 13 ile takip eden parti oldu.

Bağcılar Lokman Başkana güvendi

AKP İstanbul Milletvekili Feyzullah Kıyıklık’ın Bağcılar Belediye Başkanlığı döneminde 16 yıl başkan yardımcısı görevinde bulunan Lokman Çağırıcı, yüzde 49.2 oy ile yeniden başkan seçildi. Çağırıcı 2007 yılında milletvekili seçilen Kıyıklık’ın yerine Belediye Meclisi tarafından başkanlık görevine getirilmişti. Görev yaptığı iki buçuk yıllık sürede hizmetleri ile taktir toplayan Çağırıcı, “Bağcılar halkı hizmete ve istikrara evet dedi” şeklinde seçimi yorumladı. 1965 Giresun Bulancak doğumlu olan Lokman Çağırıcı, YTÜ Endüstri Mühendisliği mezunu.

Sarıyer’i artık CHP yönetecek 

Geçtiğimiz dönem AKP’nin iktidar olduğu ilçe belediyelerinden Sarıyer’de bu kez seçmen CHP’yi tercih etti. CHP’den Belediye Başkan Adayı olan İnşaat Mühendisi Şükrü Genç, Sarıyer’de güçlü bir ekip ile başlattığı seçim yarışından aldığı yüzde 37.5 oy oranıyla seçimi kazanan isim oldu. “Sarıyer’de yapacağımız çalışmalarla herkes kendini güvende hissedecek, Sarıyerlilerin yüzü gülecek. Sarıyeri artık Sarıyerliler yönetecek” diyen Genç, tüm örgüt çalışanlarına, partililere ve seçmenlerine teşekkür etti.

Ümraniye yola Can’la devam

Ümraniye’de 2004 yılında AKP’den Belediye Başkanı olan Hasan Can, ikinci kez bu göreve getirildi. Yüzde 44.2 oranında oy alan Can’ın en yakın takipçisi CHP’li Adil Aktan yüzde 23.1’de kaldı. “Ümraniye halkı, emaneti yeniden bize vermeyi uygun görmüştür” diyen Can, “28 Mart 2004’te yapılan seçimlerde aldığımız görevi hakkıyla yerine getirmek için canla başla çalıştık. Bu çalışmalarımız gelecek 5 yılda da devam edecek” dedi.

İsmail Ünal sonuna kadar...

CHP’nin kalesi o Beşiktaş’ta ikinci kez CHP’den Belediye Başkan adayı olan İsmail Ünal seçimi açık ara farkla önde götürerek bir kez daha Belediye Başkanlığı koltuğuna geçti. Seçim çalışmalarını “Beşiktaş’ta sonuna kadar hizmet” sloganıyla yapan Ünal, kendisine ikinci kez güven  oyu veren tüm Beşiktaşlılara yürekten teşekkür ederek, “Beşiktaş daima çağdaşlığın kalesi olacak” dedi.

CHP Maltepe’de fark yarattı

Mevcut Belediye Başkanı Fikri Köse’nin AKP’den tekrar aday olduğu Maltepe’de CHP oyların yarısını alarak büyük bir fark attı. MHP’nin seçime giremediği Maltepe’de CHP’nin adayı Prof. Dr. Mustafa Zengin oyların yüzde 50.3’ünü alarak Belediye Başkanlığı koltuğuna oturdu. AKP’li Fikri Köse ise yüzde 39’da kaldı. Zengin, Süreyyapaşa Devlet Hastanesi’nde başhekim olarak görev yapmıştı.

Finans merkezini CHP yönetecek

AKP hükümetinin finans merkezi olarak planladığı, İstanbul’un yeni ilçelerinden Ataşehir’de zafer CHP’nin oldu. CHP’nin adayı Battal İlgezdi yüzde 41.2 oy oranı ile Belediye Başkanı olarak seçildi. 1959 yılında Malatya’da doğan İlgezdi, Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi mezunu. 1993-1999 yıllarında CHP Ümraniye ilçe başkanlığı yapan Battal İlgezdi, son olarak ta CHP İstanbul İl sekreterliği görevlerinde bulunmuştu.

CHP’yi Sancaktepe’de Samandıra geri düşürdü

Seçimin oldukça çekişmeli geçtiği yerlerden biri de Sancaktepe oldu. Son ana kadar CHP’nin önde gittiği seçimde Samandıra oyları sonucu değiştirdi. Sarıgazi ve Yenidoğan’da CHP’nin adayı Arif Sağ’a AKP’ye büyük fark atarken; Samandıra’dan AKP’ye oy çıkması ile Belediye Başkanlığı’nı kazanan AKP’nin adayı İsmail Erdem oldu. Öte yandan seçimde oldukça iddialı olan Saadet Parti’sine az oy çıkması da ‘AKP ile anlaştı’ yorumlarına neden oldu.

Pendikli seçmen  CHP’yi şaşırttı

Seçimin en büyük sürprizi Pendik’te yaşandı. Son ana kadar CHP’nin adayı Mehmet Salih Usta’nın önde gittiği seçimleri AKP’nin adayı Salih Kenan Şahin, yüzde 43.2 ile kazandı. CHP ise 31.8 oranında oy aldı.

Tuzla burun farkıyla AKP’de

CHP’nin en iddialı olduğu ilçelerden biri olan Tuzla’da tam bir şok yaşandı. Seçimin favorisi olarak gösterilen CHP’li Cemil Ekşi’nin seçilmemesi hayal kırıklığı yarattı. AKP’li Şadi Yazıcı yüzde 40.6 ile başkan seçildi.

Sultanbeyli’de yine aynı şarkı

AKP’nin kalesi olan Sultanbeyli’de sonuç değişmedi. AKP’nin adayı Hüseyin Keskin, yüzde 50.9 oy oranı ile Belediye Başkanı oldu. CHP’nin adayı Osman Nuri Bedir ise yüzde 7’de kaldı.

CHP Kadıköy’de rekora imza attı

CHP’nin kalesi Kadıköy’de Selami Öztürk bir rekora imza attı. Öztürk, yüzde 68.3 oranında oy alarak İstanbul’da en çok oy alan başkan oldu. Selami Öztürk’ü yüzde 21.8 ile AKP’nin adayı Sinan Genim takip etti. 

Kartal’da AKP iktidarı bitti

AKP’nin 5 yıldır iktidarda olduğu Beykoz’da AKP yine seçimi kazandı. Yücel Çelikbilek’in 37.2 ile seçildiği Beykoz’da 1999-2004 yılları arasında belediye başkanlığı yapan CHP’nin adayı Alaattin Köseler 32.5’te kaldı.

Üsküdar SP’ye prim vermedi

Yarışın en yoğun yaşandığı yerlerden biri olan Üsküdar’da AKP’nin adayı Mustafa Kara ipi göğüsledi. Saadet’in adayı Belediye eski Başkanı Yılmaz Bayat ancak üçüncü olabildi. İkinci ise CHP’li Sema Barlın oldu.

Çekmeköy’de Poyraz esiyor

Çekmeköy’de seçimin favorisi olarak gösterilen CHP’li Hüseyin Sipahi’yi 0.1 puanla geçen AKP’li Ahmet Poyraz, Çekmeköy’ün yeni başkanı oldu. Sonuca itiraz eden CHP oyların yeniden sayılmasını istedi.

Adalar CHP’de karar kıldı

Adalar’da CHP’li aday Mustafa Farsakoğlu seçim yarışını kazanan isim oldu. AKP’li Coşkun Özden’in yüzde 35.9 oranında oy aldığı Adalar’da, Farsakoğlu yüzde 53.7 oranında oy alarak Adalar’ın yeni başkanı oldu.

Beykoz’da AKP dönemi sürüyor

AKP’nin 5 yıldır iktidarda olduğu Beykoz’da AKP yine seçimi kazandı. Yücel Çelikbilek’in 37.2 ile seçildiği Beykoz’da 1999-2004 yılları arasında belediye başkanlığı yapan CHP’nin adayı Alaattin Köseler 32.5’te kaldı.

Şile; Tabakoğlu ile yola devam

İstanbul’un tatil yörelerinden biri olan Şile’de AKP’li Can Tabakoğlu yeniden belediye başkanı oldu. Yüzde 50 ile oyların yarısını alan Tabakoğlu’nu yüzde 23.4 ile MHP takip etti. CHP ise Şile’de üçüncü parti oldu.

Çatalca’da zafer CHP’nin

Belediye Başkanı İsmail İp’in AKP’den aday olduğu Çatalca’da CHP’li Cem Kara zafer kazanan isim oldu. Kara, yüzde 44.9 ile Belediye Başkanı olurken uzun yıllardır ilçenin başkanlığını yürüten İp ise 28.6 oranında oy aldı.

Bakırköy’de zafer yine CHP’nin oldu

CHP’nin kalelerinden Bakırköy’de sonuç yine değişmedi. Seçim öncesi eleştirilerin odağında olan isim CHP’li Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen yüzde 56.6 ile seçimi tekrar kazandı. AKP’li Oğuz Satıcı ise 23.8’de kaldı.

Şişli’de Sarıgül 3. kez başkan

İki dönemdir Şişli Belediye Başkanı olarak görev yapan ve bu kez DSP adayı olarak seçimlerde rakipleriyle yarışan Mustafa Sarıgül, Şişli’de  aldığı 54.6 oy oranıyla dördüncü kez belediye başkanlığını kazandı.

Beyoğlu’nda AKP kazandı

Seçimlerin en çok çekişmeli geçtiği ilçelerden biri olan Beyoğlu’nda AKP’den ikinci kez Belediye Başkan Adayı olan Ahmet Misbah Demircan aldığı 35.2 oy oranıyla bir kez daha Beyoğlu Belediye Başkanı oldu.

Mustafa Demir koltuğu korudu

Geçtiğimiz dönem Fatih Belediye Başkanı olan ve 2009 yerel seçimlerinden ikinci kez AKP’den belediye başkan adayı olan Mustafa Demir, aldığı 44.8 oy oranıyla bir kez daha seçimi kazarak Fatih’te yola devam  dedi.

Kağıthane’de Kılıç’la devam

Geçtiğimiz dönem Kağıthane Belediye Başkanı olan Fazlı Kılıç, 2. kez AKP’den belediye başkan adayı olarak seçimlere girdi ve aldığı 44.9 oy oranıyla Kağıthane’de seçimi kazanan isim oldu. Kılıç, tüm seçmenlerine teşekkür etti.

B.Çekmece ‘Akgün’ dedi

Üç dönem Büyükçekmece’de ANAP’tan Belediye Başkanlığı yapan ve CHP’ye geçen Hasan Akgün, tekrar seçildi. Oyların yüzde 44’ünü alan Akgün’ü yüzde 43.7 ile AKP’nin adayı İlker Gürbüz takip etti.

Beylikdüzü’nde AKP kazandı

Yeni ilçelerinden Beylikdüzü’nde büyük bir çekişme yaşandı. Eski Başkan Vehbi Orakçı’nın da bağımsız aday olduğu ilçede kazanan isim AKP’li Yusuf Uzun oldu. Uzun yüzde 32 oranında oy aldı. CHP ise 30.5’te kaldı.

Değirmenci 3. kez başkan oldu

Avcılar Belediye Başkanı Mustafa Değirmenci bu seçimde de koltuğunu korudu. 3. kez başkan olan Değirmenci yüzde 48.5 oranında oy aldı. Değirmenci’nin rakibi AKP adayı Cafer Sezgin ise yüzde 37.4 oranında oy aldı.

Murat Aydın yeniden başkan

AKP’li Murat Aydın dördüncü kez Zeytinburnu’nun Belediye Başkanı seçildi. Yüzde 44.4 ile yeniden başkan seçilen Aydın en yakın rakibi CHP’li Adil Emecan’a 11 puan fark attı. Emecan yüzde 33.2 oy aldı.

Bayrampaşa Bürge’yi seçti

Bayrampaşa Belediye Başkanı Hüseyin Bürge de bu dönem 4. kez seçilen isimlerden oldu. Yüzde 44.4 oranında oy alan Bayrampaşa Belediye Başkanı Hüseyin Bürge’yi yüzde 35.5 ile CHP, yüzde 7.5 ile de MHP takip etti.

Silivri’de zafer Işıklar’ın oldu

Silivri’de bu dönem sevinen taraf CHP oldu. CHP’nin adayı Özcan Işıklar’ın yüzde 46.6 oranında oy aldığı Silivri’de AKP’nin adayı Belediye Başkanı Hüseyin Turan ise yüzde 39.9 oranında oy aldı.

Sultangazi’de AKP kazandı

İstanbul’un yeni ilçelerinden Sultangazi’de de AKP Belediye Başkanlığı’nı kazandı. Cahit Altunay yüzde 48.3 ile başkanlık koltuğuna otururken CHP’nin iddialı adayı Ercan Karabayır’sa yüzde 20.13 oranında oy alabildi.

KENT YAŞAM / HABER MERKEZİ
Bu haber 10,597 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (1)
  • fcgbkwbxl / 8 Nisan 2009 11:20

    yzGqUEiv

    QxgS7P mjvoqpzakqum, [url=http://doscggdqeaff.com/]doscggdqeaff[/url], [link=http://gyehyvvgmntk.com/]gyehyvvgmntk[/link], http://syuyzznldydk.com/

Anket

Başbakan Erdoğan'ın seçilmesi durumunda olası bir 'Başkanlık' sistemini nasıl buluyorsunuz?
  • Ülkenin bölünmesini sağlayacak
  • Memleket için iyi olacak
  • Demokrasinin sonu olacak
  • İç savaşa doğru sürükleneceğiz