2.31
2.83
0.00

Ümraniye’ye bağlıyız ama ulaşamıyoruz

Ümraniye’ye bağlıyız ama ulaşamıyoruz

Ümraniye’nin yeni mahallelerinden biri olan Site Mahallesi’nden tüm resmi kurumların bulunduğu ilçe merkezine herhangi bir toplu ulaşım aracı bulunmuyor


11 Mayıs 2009 13:39
font boyutu küçülsün büyüsün


Ümraniye’nin Çakmak ve Mustafa Kemal Mahalleleri’nden alınan sokaklardan oluşan  Site Mahallesi; başta ulaşım olmak üzere eğitim ve sağlık konularındaki sorunlarına çözüm bekliyor.

10 yıl Mustafa Kemal Mahallesi’nin muhtarlığını yaptıktan sonra 29 Mart seçimlerinde Site Mahallesi Muhtarlığı’nı kazanan Cuma Kara, Ümraniye’ye herhangi bir otobüs yada minibüs hattı olmadığını belirterek, “Yetkililerden bu konuda acil bir çözüm bekliyoruz” dedi.

Ya taksi ya tabanvay

Yaklaşık 25 bin nüfusu olan Site Mahallesi’nin içinde Soyak Siteleri olmasından dolayı sorunsuz görüldüğünü ancak çok ciddi problemlerin var olduğunu söyleyen Kara, bunların başında ‘ulaşım’ın geldiğini söyledi. “Ümraniye’ye bağlıyız ama Ümraniye’ye ulaşamıyoruz” diyen Kara, “Burada sabahları insanların saatlerce otobüs bekleyip, buna rağmen işe gidemediğine şahit oluyorum. Çünkü hem otobüs ve minibüslerin hatları hem de sayıları yeterli değil” diye konuştu.

Kara, sözlerini şöyle sürdürdü; “Ümraniye’ye bağlı olup, ilçe ile bağlantımızın olmaması yaşadığımız bir diğer sorun. Tüm resmi kurumlar Ümraniye’de ama biz oraya ulaşamıyoruz. Arabam olmasa ben buradan Ümraniye’ye gidemiyorum. Ne İETT hattı ne de minibüs hattı var. Mahalleye gelen iki tane İETT hattı var ancak onlar da Ümraniye’ye uğramıyor.

Arabası yoksa vatandaş cebine güvenecek, taksiye binecek. Parası da yoksa yandı. Ya buradan saatlerce otobüs bekleyip Kadıköy’e gidecek; oradan da Ümraniye otobüslerine geçecek.

  Ya da yaya olarak Ümraniye’ye kadar yürümek zorunda kalacak. Ben buradan İETT Genel Müdürlüğü’ne, Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na, Minibüsçüler Odası’na çağrıda bulunuyorum: Lütfen bizim bu sorunumuza acil olarak çözüm getirin.”

Eğitimde kalite farkı sorun yaratıyor

Mahallede 6 tane okul olmasına rağmen eğitim konusunda da sorunlar yaşandığını söyleyen Muhtar Cuma Kara, “Eğitim konusunda Site Mahallesi olarak çok büyük beklentilerimiz var. En azından eğitim kalitesi düşük olan okullarımızın bu olumsuzluğunun giderilmesini istiyoruz” dedi.

Cuma Kara, eğitim konusunda yaşanan sorunları şöyle anlattı; “ Mahallemizde eğitim ikiye ayrılmış durumda. Burada Bilge Soyak İlköğretim Okulu var. İnsanlar oraya çocuklarını kaydedebilmek için aklınızın almayacağı çabalar sarf ediyor. Çünkü burada eğitim kalitesi gerçekten çok iyi. Bir de Mebrure Salih Koçak İlköğretim Okulu var. Orası da aklınızın almayacağı şekilde mağdur. İnsanlar çocuklarını Bilge Soyak’a yazdırmak istiyor. Bunun için de binbir türlü oyunların içine giriyorlar. Çünkü diğer okulda imkan, donanım, olanak yok. Bu nedenle insanlar doğal olarak Bilge Soyak’ı zorluyor. Halbuki diğer okulun da eğitim kalitesi yükseltilse hiçbir sorun yaşanmayacak.”

Acil ikinci lise lazım

Mahallede bulunan düz lisenin de yetersiz olduğunu söyleyen Kara, “Okulun halini gördükten ve müdürü dinledikten sonra içimizden oturup ağlamak geldi. Okulun mevcudu 2600 kişi, donanımı çok güzel ama bina yetersiz geliyor. Müdür ara koridorları, laboratuarları sınıf yapmış. Ağaoğlu Lisesi Anadolu Lisesi yapılınca yük tamamen buraya döndü. Vatandaş haklı, çocuğumu okutmayacak mıyım diye soruyor. En iyi okul sana yakın olan okuldur deniyor ama ona yakın olan okulların durumu ortada. Burada acilen bir tane daha düz liseye ihtiyaç var” şeklinde konuştu.

Muhtarlık binası yapılsın

Bir diğer sorunlarını ise muhtarlık binasının yokluğu olarak ifade eden Cuma Kara, “Şuan hizmet verdiğimiz yeri kendi imkanlarımızla kiraladık. Sağlık ocağının yanında muhtarlık binası yapılabilecek müsait bir alan var. Halkımız da buraya yapılmasını istiyor. Biz de yazılı ve sözlü girişimlerde bulunduk. Belediye’den cevap bekliyoruz. Onların Site Mahallesi’ne yakışır muhtarlık yapacaklarına inanıyorum” şeklinde konuştu. Kara son olarak şunları söyledi: “Gerek yerel yönetimlerin gerekse merkezi yönetimlerin muhtarlara önem vermesini, bizlerin fikir ve görüşlerini alarak çalışmalar yapmasını istiyoruz. Çünkü biz bütün gün mahallede, sokaktayız. Hep beraber istişare içinde olursak çok daha iyi hizmet yapılır.”

ALO MUHTARIM HATTINA DEVAM

Mustafa Kemal Mahallesi muhtarı seçildiğinde Türkiye’de ilk olarak ‘alo muhtarım’ hattı kuran ve muhtarlığa özel bir araç tahsis eden Cuma Kara, aynı uygulamayı Site Mahallesi’nde de sürdürüyor. Mahalle halkı 0 216. 533 89 33, 0 532 415 84 57 numaralı telefonlardan ve www.cumakara.com internet sitesinden muhtara ulaşabiliyor.

İETT HATTI İSTİYORUZ

* Halil Kır: Belediye, kaymakamlık, nüfus Ümraniye’de ama biz oraya gidemiyoruz. Çünkü otobüsümüz yok. Kendi imkanlarımızla gitmeye çalışıyoruz. Bazen yaya olarak Ümraniye’ye gidiyoruz. Düzenli parklarımız yok. Çocuklarımız hep sokakta oynuyor.

* Necla Büyükçakmak: Ulaşım çok zor. Acil bir durum olduğunda ne yapacağımızı şaşırıyoruz. Çünkü minibüs yok, otobüsler de saat başı kalkıyor. Ümraniye’de bir işimiz varsa taksi tutmak zorunda kalıyoruz. Herkesin maddi gücü de buna yetmiyor.

* Büşra Büyükçakmak: 14 yaşındayım. 7’nci sınıfa gidiyorum. Okulun durumu çok iyi değil. 40 kişilik sınıfta okuyorum. Doğru dürüst eğitim şartları yok. Mahalleden başka yere gitmek istediğimizde ise sorun yaşıyoruz. Otobüsler bazen saatinde gelmiyor. Beklemek zorunda kalıyoruz.

EMEK KARAKAŞ / KENT YAŞAM
Bu haber 5,628 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (6)
 • sasa / 14 Ağustos 2013 18:05

  ulaşım

  oturduğum yer Çakmak -site-armağan evler üçlemesinin tam ortasında bir yer.zaten çok ama çok az olan otobüs veya minibüs duraklarına gitmek için en az 300-4000 metre yokuş tırmanmak gerekiyor.yaz aylarında inanın çok zor.halbuki 23 nisan caddesinden geçen bir hat olsa ve çakmak köprüsü istikametinde devam etse insanlar rahatlayacaklar.Bir ümit havaray bir an önce yapılır da dünya ile bağlantımız sağlanır.belediyenin unuttuğu bu yerde bakalım ne kadar dayanacağız.
 • Şenay ÇOBANOĞLU / 23 Şubat 2010 17:11

  MUHTAR FERYAT EDİYOR;


  YENİ ÇIKACAK KANUN,MAHALLE MUHTARLARINI TATMİN ETMEMİŞTİR;
  Yeni çıkacak muhtarlarla ilgi kanun taslağı,yine biz mahalle muhtarlarının sorunlarını çözmemiştirBurda mahalle muhtarları üçüncü sınıf katagoride değerlendirmeye alınmıştır.Mahalle muhtarlarının yetkileri elinden alınmış,ve ekonomik durumunda iyileştirme yapılmamıştır.Yine büronun tüm mesraflarını mahalle muhtarı kendi cebinden harcamaya devam edecektir,büroda P.T.T'enin muhtarlığa bırakacağı tebligatları bekliyecek,eski ikiyüze yakın sorumluluğumuzla birlikte güç şartlar altında görev yapacaktır.Biz muhtarlarla ilgili bu kanun taslağını yapan,büyüklerime sesleniyorum.Bu zatlar,bizlerin bu görevi yürütmemizde bizleri,kendi kaderimizle başbaşa bırakmaktadırlar.Buda bizlerin görevimizde nekadar aktif olmıyacağımızın sinyanlerinin işaretidir.Bu kurumu yeni çıkacak bu kanun düzenlemesiyle yürütülemiyecektir.Lütfen siz büyüklerimden istirhamım,bu taslak kanunlaşmadan,mahalle muhtarlarının şu andaki konumunu değerlendirmenizi istiyorum.Hiç olmazsa ankarada herhangi bir mahalle muhtarını ziyaretinizde,o mahallenin muhtarının sorunlarını birde sıcak sıcağına o muhtarımın ağzından dinliyerek ,muhtarın sorununu dikkate alabilseydiniz,onun ne şekilde çalıştığını muhtarlık ofisende görseydiniz,belkide bu yeni yapacağınız muhtallarla ilgi taslaktaki, yanlışlıkları ,orada bu ziyaret münasebetiyle görecekdiniz.Sizler tabi,hastayı ziyaret etmeden,oturduğunuz yerden hastaya reçete yazıyorsunuz.Tabi bu yazdığınız reçetenin o hastaya, fayda verecek yerine zarar verir .Lütfen önemli olan bu kurumları basite almayın. Çünkü bu kurumlar devletimizin temel taşlarıdır.Bir hükümet yıkılır yerine bir hümet kurabilirsiz.Ama bu kurumları yıkarsanız,elini kolunu bağlarsanız,ekonomik durumlarını iyileştirmezseniz.Hiç bir hususta bu kurumlardan sağlıklı bir hizmet alamazsınız.Bu durumda halkımıza ve ülkemize yeterince hizmet edemezler.Bari bu işleri yürütece bir büro ve bu büronun giderlerini karşılayın.Bu ağır ekonomik şartlarda nasıl bu kurumu çalıştıracaksınız.Bunları hiçmi düşünmediniz.Komik bir ücretle ve yetkisi elinden alınmış bir kurumu nasıl yürüteceksiniz.Bari mahallemde oturanının kaydını yapma yetkisini onlara vermelisiniz,bunu bile nüfüs müdürlüklerine verdiniz.Şimdi birsürü hayali adreslerle uğraşmaktayız.Sayım yapıldı,mahallemdeki çoğu hanenin adresini yanlış kaydedilmiş.Bulunduğum mahallenin sakinlerini müsade ediniz sayımını ve kaydını,ordaki bulunan muhtar yapsın.Bir yanlış durum olduğunda ordaki muhtarı sorgularsınız.Şimdi bu yanlışlıkları yapanlara ne gibi sorgulamada bulundunuz.Bu yeni çıkacak muhtarlarla ilgi kanun taslağı biz mahalle muhtarlarını tatmin etmemiştir.Ülke ve ülke insanlarını seviyoruz,Sonsuz saygılarımı sunuyorum.
 • EMRAH YIKILKAN / 10 Şubat 2010 12:03

  ........

  ben 22 yıldır bu mahhallede oturuyorum yeni muhtarımız CUMA beye tesekkur edıyorum mahhallemızın sorunlarını çok güzel bi şekilde ele almaya çalışıyor otobüs hatları gerçekten yetersiz minibüs deseniz sadece kadıköye gidiyorr insanlarımız gerçekten mağdur durumda bizler şimdilik genciz yürür gideriz hiç problem değil ama mahallemizdeki yaşlı sayımızda oldukça fazla inşallah çözüm getireceksiniz muhtar bey...
 • zafer gören / 9 Şubat 2010 22:13

  burasi neresi?

  Soyak Yenişehir ve civarını Ataşehire bağlamadılar ve Ümraniye'ye bağlı olarak kaldı. Zaten ulaşım sorunu olmaması gereken bir lokasyonda bulunmasına rağmen, doğu ve batı Ataşehirle bağlantıları kesildi. Ayrıca, toplu taşımadan vazgeçtim özel otomobilimizle çevre yolu veya TEM'den giremiyoruz, Namık Kemal çıkışı da zaten çoka aptalca yapılmıştı, düzenlenmeden iptal edildi. Ankara yani Sabiha gökçen tarafına bil giderken TEM'in sağında solunda vals yapıyoruz. Hava kirliliği son raddede. Hiç bir bakım, çevre düzenlemesi yok. Belediye burada yok. Kaldı ki e-belediyenin şikayet sayfası bile yok. Sadece Soyak'ın kendi site olanakları var. sokak ışıkları bile site sakinlerinin olanağı ile yanıyor. ama Ümraniye'nin en pahalı vergisi burada heralde....
 • SONGÜL ÇİÇEK / 21 Kasım 2009 18:47

  AYRI BİR YAŞAM KENTİ KURULUYOR AMA NEDENSE HALK HALA SIKINTILI

  BEN YENİ SAHRADA ÇALIŞTIĞIM HALDE SABAHLARI 45 DAK ZOR GELİYORUM İŞİME.ARAÇLAR YETERSİZ.ÇALIŞAN ARAÇLARDA DOLU OLDUĞUNDAN TRANSİT GEÇİYOLAR.MODERNLEŞTİRMEYE ÇALIŞTIĞINIZ BÖLGEDE NEDENSE İNSANLAR BİR YERLERE GİDEBİLMEK İÇİN UZUN BİR MESAFE YÜRÜMEYİ GÖZE ALMAK ZORUNDA KALIYORLAR.YAZIK BU MİLLETE BİRŞEYİN DÜZELECEĞİNİDE ÜMİT ETMİYORUM AMA YİNEDE İÇİMDEKİLERİ YAZMAK İSTEDİM.
 • suha kocaoğul / 8 Kasım 2009 19:13

  eşit hizmet istiyoruz

  Site mah sancar sokkakya ikamet ediyoruz. ama otobüs veya minibüse binmek içim en az 450 m bide ikinci faktör 300-350 m yürüdükten sonreminübüs veya otobüse bieceksiniz .ama maalesef bu semte hizmet verilmiyor .ne kapalı otobüs duragimiz bile yok am a soyak palmiyede kapalı otobüs duragi bile var .hiç değilze buradi i,nsanlara yakın yerden minibüs geçmesi bile lütüf olacak 21 asirda snHASAN CAN danricamiz bu sorularla ilgilenmesini rica ederim

Anket

Başbakan Erdoğan'ın seçilmesi durumunda olası bir 'Başkanlık' sistemini nasıl buluyorsunuz?
 • Ülkenin bölünmesini sağlayacak
 • Memleket için iyi olacak
 • Demokrasinin sonu olacak
 • İç savaşa doğru sürükleneceğiz

En Çok Okunanlar