2.31
2.83
0.00

Tepecik’te imar planı şoku

Tepecik’te imar planı şoku

5747 sayılı yasayla birlikte Büyükçekmece Belediyesi’ne bağlanan 5 adet ilk kademe belediyesinden biri olan Tepecik’in imar planlarının mahkeme kararıyla iptal edildiğinin ortaya çıkması belde halkında şok etkisi yarattı


8 Haziran 2009 16:45
font boyutu küçülsün büyüsün


Büyükçekmece’ye bağlanan Tepecik ilk kademe belediyesinin İmar Planları’nın iptal edildiğinin tesadüfen ortaya çıkması gündeme bomba gibi düştü. AKP’li eski Belediye Başkanı Rafet Yıldız’a sert tepki gösteren Tepecik halkı, seçimlerden önce alınan bu kararın kendilerinden saklandığını, gerçeği seçimlerden sonra öğrendiklerini ileri sürerek mağdur edildiklerini söylediler.

Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün ise Tepecik Belediyesi’ni teslim aldıktan 15 gün sonra arşivlerden imar planlarının mahkeme kararıyla iptal edildiğini öğrendik. Tepecik halkına çok büyük haksızlık yapılmış” diye konuştu.

İSKİ yönetmeliği iptal edildi

Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, Tepecik Belediyesi’ni devralırken kendilerinin bu durumdan haberdar edilmediğinin altını çizerek, "Tepecik Belediyesi’nin imar planlarının iptal edildiğini belediyeyi teslim aldıktan 15 gün sora arşivlerden öğrendik” dedi.

İmar planlarının iptalinin hemen ardından bir üst mahkemeye başvurulması gerektiğini ancak bunun yapılmaması nedeniyle de imar planlarının iptalinin hukuki anlamda kesinlik kazandığını kaydeden Akgün; “İSKİ Yönetmeliği iptal edilmeden önce, İSKİ Genel Müdürlüğü’nün vermiş olduğu ‘uygunluk’ kararı var. Bu dayanak olarak gösterilebilirdi. Ancak bu yola gidilmeyerek Tepecik halkı mağdur edilmiştir. Artık geçmişi yönetim şunu yaptı, bunu yapmadı demek bir şey kazandırmaz. Bu işi en hızlı biçimde nasıl çözeriz, vatandaşın mağduriyetini nasıl giderebiliriz bunun hesaplarını yapıyoruz.  Büyükşehir Belediyesi, Büyükçekmece Belediyesi ve İSKİ Genel Müdürlüğü üçgeninde Tepecik’in planlarının yeniden tanımlanması, yeni baştan ele alınması ve yürürlüğe girebilmesi için çalışmalara başladık. İnşallah bir an önce sonuçlandırıp Tepecik’te yaşayan vatandaşlarımızı bu sıkıntıdan kurtaracağız” dedi.

AKP böyle mi teşekkür edecekti?

Tepecik imar planlarının iptal edilmesi belde halkın elini kolunu bağlamış durumda. Çoğunluğu inşaat işçiliğiyle geçimi sürdüren bölge halkı planların iptalinin ardından inşaatların durduğunu bu yüzden işsiz kaldıklarını açıkladılar. Beldedeki nalbur, inşaat malzemesi satıcıları ve emlakçılar da durumdan rahatsız. İşlerinin durma noktasın gelen esnaf yeni bağlandıkları Büyükçekmece Belediyesi’nin bir an önce bu işi çözmesini bekliyor. Yaşadıkları durum nedeniyle AKP’li eski Belediye Başkanı Rafet Yıldız ve AKP’li siyasilere tepki gösteren Tepecikliler; “2004 ve 2009 yerel seçimlerde Büyükçekmece sınırları içinde AKP’ye en çok oy çıkan yerlerden bir tanesi Tepecik. Bize teşekkürleri bu şekilde mi olacaktı” diye sordular.

Yandaşlar korundu iddiası

Tepecik’te çok uzun süredir müteahhitlik yaptığını belirten Ali Açar; beldede 30’a yakın müteahhidin sürekli olarak inşaat yaptığını belirterek; “Bu müteahhitlerin çoğu imar planlarının iptal edileceğinden haberdar edilmiş. Bunlar iktidar partisine yakın isimler. İmkanları doğrultusunda kimi 5 kimi 6 tane yer almış ve iptalden önce buralara ruhsat almışlar. Bizler yani sadece 3-5 müteahhit bu durumdan habersiziz. Bizler yer almışız, insanlardan kaparo almışız ama inşaatı bitirip teslim edemiyoruz. İnsanlara şu gün teslim edebilirim diyemiyor, tek çivi çakamıyoruz, elimiz kolumuz bağlandı. Sadece seçimden sonraki zarar 100 bin lirayı geçti” diye konuştu. Demokrasi ile yönetilen bir ülkelerde bu tür uygulamaların olamayacağını kaydeden Açar sözlerini şöyle sürdürdü; “Bir inşaatta ortalama 75 kalem malzeme var. Bu demektir ki 75 kişi ekmek yiyor. İmar planları iptal olunca bizimle birlikte bu 75 kişi de mağdur oldu. Tek umudumuz Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün. O deneyimi ve iyi niyetiyle bu sorunu çözecektir.”

AKP’nin tavrı düşündürücü

İmar planlarının iptal edildiğini 29 Mart yerel seçimleri sonrasında öğrendiklerini belirten mahalle muhtarları da bölge halkının endişe içinde olduğunu açıkladılar. Hürriyet Mahallesi Muhtarı Murat Özışık, 2007 yılında iptal edilen imar planlarının seçimlerden sonra ortaya çıkmasının büyük mağduriyetler doğurduğunu söyledi. Mahallesinde yaklaşık 35 bin nüfus yaşadığını ve çoğunun geçimini inşaatçılıkta karşıladığını belirten Murat Özışık şunları söyledi; “Planlar 2007’de iptal edilmiş. Ancak bir taraftan da inşaat devam ediyor ve hiç kimse ses çıkartmıyor. Burası AKP’li Büyükşehir Belediyesi de AKP’li olunca seçimlere kadar bu durum sürdü. Durumdan habersiz olanlar dünyanın parasını harcayıp inşaat yaptılar. Şimdi deniyor ki, bu yapılan evler yıkılacak. AKP, son seçimde Tepecik’ten 14 bin oy aldı. Buna rağmen böyle bir tutum sergilemesi oldukça düşündürücü. İnsanlarımız gelip “ne olacak” diye bize soruyorlar. Ama hiç kimse bizi bilgilendirmediğinde tatmin edici bir yanıt veremiyoruz. Vatandaş endişeli ve çaresiz. Bir tek Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün bu konuyla ilgileniyor. Umarız en kısa sürede bu durum çözüme kavuşur.”

ÇİVİ BİLE ÇAKILAMIYOR

Ulus Mahallesi Muhtarı Sabri Kartal’da, mahalleli de “ne olacak” endişesi olduğunu belirterek şunları söyledi; “Seçimlerin hemen ardından imar planlarının iptal edildiğini duyduk. Neden iptal edildi, neden bugüne kadar halkın bundan haberi olmadı bizde bilmiyoruz. İnsanlarımızda bir tedirginlik var gelip bize soruyorlar. Bizde ne olduğunu tam olarak bilmiyoruz. Kimse bu konuda bizi bilgilendirme gereği duymuyor. Ortada vahim bir durum var. Ekonomik krizin yaşandığı bir döneme denk gelmesi sıkıntıları birkaç kat katladı. İnşaat işleri durdu, hiç kimse cesaret edip tek bir çivi çakamıyor. Çaksalar yarın kaçak durumuna düşecekler. Sahipsiz kaldık, ilgisizlik herkesi endişeye sürüklüyor” dedi.

İptal süreci nasıl gelişti?

2008 yılı başından itibaren imar planlarının iptal edildiği Tepecik’te süreç şöyle gelişti:

2004 yılında seçimleri kazanan AKP’li Tepecik Belediye Başkanı Rafet Yıldız’ın göreve gelmesinin ardından; 1/5000 ölçekli Nazım İmar ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planları 25.05.2004 tarih ve 33 sayılı İSKİ Genel Kurulu kararı ile uygun bulunarak, 19.07.2004 tarih 2004/6-(87) nolu Tepecik Belediyesi Meclis kararıyla onaylandı.

07.10.2004 tarihinde askıya çıkarılan ve 08.11.2004 tarihine kadar askıda kalan plana yapılan itirazların değerlendirilmesi sonucunda, planda değişikler yapılması yönünde karar alındı.

Yapılan değişikliklerden sonra hazırlanan 1/5000 ölçekli Nazım İmar ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planları 21.12.2004 tarihinde 2004/9-(90) nolu Tepecik Belediyesi Meclis kararı ile yeniden onaylandı.

2007 yılında İSKİ Genel Müdürlüğü tarafından, Tepecik İmar Planı kapsamında düzenlenen 1528 parsel sayılı taşınmazın yapı ruhsatının ve dayanağı olan 21.12.2004 onay tarihli planın iptali istemli olarak Tepecik Belediyesi'ne dava açtı.

17.05.2007 tarihinde 7. İdare Mahkemesi tarafından dava konusu imar planı yönünden dava sonuna kadar yürütmenin durdurulması yönünde karar aldı. Karar 16.07.2007 tarihinde İSKİ Genel Müdürlüğü’nce Tepecik Belediyesi'ne bildirildi.

7. İdare Mahkemesi 28.11.2007 tarihinde İSKİ görüşü alınmadan yürürlüğe konan 21.12.2004 onaylı imar planında mevzuata uygunluk bulunmadığı gerekçesiyle Tepecik imar planlarını iptali yönünde karar verdi. 23.01.2008 tarihinde de Tepecik Belediyesi’ne yapılan tebliğ ile Tepecik Belediyesi imar planları iptal edilmiş oldu.

Rafet Yıldız iddiaları kabul etmedi

Tepecik eski Belediye Başkanı Rafet Yıldız, imar planlarının iptali konusunda prosedürler çerçevesinde gereğinin yapıldığını iddia etti. Telefonla ulaştığımız Rafet Yıldız sözlerini şöyle sürdürdü; “Öyle söylendiği gibi “arşivde filan bulundu da haberimiz oldu” sözleri gerçeği yansıtmamaktadır. Mahkemenin iptal kararının hemen ardından teknik başkan yardımcımız prosedürlerin gereği ne ise onu yapmıştır. Üst mahkemeye müracaat yapıldı. Önümüzdeki günlerde de teknik başkan yardımcımız konuya ilişkin bir açıklama yapacaktır.”

 

Akgün: Daha önce neredeydiniz?

Tepecik’in İmar planları Büyükçekmece Belediyesi’nin Haziran ayı oturumunda da gündeme geldi. Büyükçekmece Belediye Meclisi’nin 2006 yılında aldığı satış kararının iptali için önerge vermek isteyen AKP grubuyla, Belediye Başkanı Hasan Akgün arasında sert tartışma yaşandı. AKP’li meclis üyelerinin Büyükçekmece’ye yapılacak yatırımları engellemekle suçlayan Akgün; “Madem Büyükçekmece’ye hizmet etmek için bu denli hararetliydiniz, 2007 yılında Tepecik Belediyesi’nin İmar Planları iptal edilirken neden karşı çıkmadınız?” diye sordu.

Sosyal belediyeciliğin gereği

AKP Grup Sözcüsü Seyhan Beyaz, gündem dışı yazılı bir önerge vererek önergenin gündeme alınmasını istedi. Yazılı önergeyi mecliste okuyan Beyaz; 5393 sayılı yasanın 21. Maddesinin 2. Fıkrasına göre, her meclis üyesinin meclisin gündemine alınmasını istediği her türlü konun meclis tarafından oylanarak gündeme alınabileceğini belirterek; “06. 06. 2006 tarihli 18 nolu meclis kararı ile Büyükçekmece sahilindeki 534 pafta, 1 nolu parsel için satış kararı verilmiştir. Ancak 5747 sayılı yasayla birlikte Büyükçekmece Belediyesi’ne 5 adet ilk kademe belediyesi katılmıştır. Bahis konusu yerin sahilde olması, kamunun kullanımına açık olması, 5 belediyenin katılımıyla da belediye gelirlerinin artmış olması da dikkate alındığında buranın sosyal tesis olarak kamunun kullanımına açık alanlara dönüştürülmesi sosyal belediyeciliğin gereğidir” ifadesini kullandı.

İtirazı olan İdare Mahkemesine gider

Beyaz’ın verdiği önergeye ilişkin bir açıklama yapan Belediye Başkanı Hasan Akgün, gündeme alınması istenen ve satış kararının iptaline ilişkin adı geçen yerin yapılması planlanan Büyükçekmece Yat Limanı içerisinde 5 yıldızlı otel ve rezidans yapılması için ayrılan bir yer olduğunu hatırlatarak; “Bunlar Büyükçekmece’nin ufkunu açacak projelerdir. Alınan kararın belediye meclisi tarafından tekrar tekrar değiştirilmesi söz konusu değildir. Bu nedenle verdiğiniz önergeyi meclis gündemine getirmeyeceğim. Başkanlık makamına havale ettireceğim. Çünkü devlette devamlılık ilkesi esastır. Bu konuda bir sıkıntınız varsa gideceğiniz yer Bölge İdare Mahkemesi’dir” dedi.

AKP grubu adına söz alan Meclis Üyesi Hüseyin Koç, meclis tarafından kullanılmış olan bir yetkinin tekrar meclis tarafından iptalini gündeme getirilebileceğini savunarak; “Söz konusu kararın iptali için Bölge İdare Mahkemesi’ne dolayısıyla yargıya gitmemize gerek yoktur. Meclis tarafından verilen bir yetki yine meclis tarafından gündeme alınarak kaldırılabilir” diye konuştu. AKP sözcüsü Seyhan Beyaz da verilen her önergenin başkanlık makamına havale edilmesinin doğru bir uygulama olduğunu belirterek; “Meclisin üstünde hareket etmeniz doğru değildir. Bu mecliste seçilen herkes sizin gibi değerli kişilerdir. Bu yapılan meclis üyelerine haksızlıktır” ifadesini kullandı.

“Yatırımları engelletmem”

Sert tartışmaların yaşandığı meclis oturumunda, AKP grubunu Büyükçekmece’ye yapılacak yatırımlara engel olmakla suçlayan Belediye Başkanı Akgün; “Bu sizin şahsi düşünceniz. Ben bu önergenizin başkanlık makamına havalesini oylarınıza sunuyorum. Bu işin nasıl yapıldığını bilmiyorsanız gidersiniz Büyükşehir Belediyesi’nde öğrenirsiniz. Burasını tiyatroya çevirmeyelim arkadaşlar, burası meclis. Siz diyorsunuz ki, Büyükçekmece’ye yapılacak yatırımı engellemek istiyoruz. Ben de diyorum ki engellettirmeyeceğim. Madem Büyükçekmece’ye hizmette bu kadar hararetliydiniz 2007 yılının Haziran ayında Tepecik Belediyesi’nin komple imar planları iptal edilirken siz nerdeydiniz?” dedi. Tartışmaların ardından Akgün, önergenin başkanlık makamına havalesini oylamaya sundu. Önerge oy çokluğuyla başkanlık makamına havale edildi.

ÜMİT ERSOY / KENT YAŞAM
Bu haber 2,064 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar


  Henüz yorum yapılmamış


Anket

Başbakan Erdoğan'ın seçilmesi durumunda olası bir 'Başkanlık' sistemini nasıl buluyorsunuz?
  • Ülkenin bölünmesini sağlayacak
  • Memleket için iyi olacak
  • Demokrasinin sonu olacak
  • İç savaşa doğru sürükleneceğiz