2.31
2.83
0.00

Ferzan Özer: Million Taşı mezbelelik

Ferzan Özer: Million Taşı mezbelelik

CHP İBB Meclis Üyesi Ferzan Özer, Sultanahmet’te bulunan ve dünyanın merkezi kabul edilen Million Taşı’nın mezbelelik halden kurtulmasını istedi


20 Temmuz 2009 17:16
font boyutu küçülsün büyüsün


Dünya tarihi açısından çok önemli bir kent olan İstanbul’da Doğu Roma'daki yolların sıfır noktası kabul edilen ve bir nevi anıt olarak işlem gören "Million Taşı"nın mezbelelik halden kurtarılması için İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı’na bir soru önergesi veren CHP İBB Meclis Üyesi Ferzan Özer, söz konusu taşın hak ettiği önemi görmediğini söyledi.

ÇEVRESİ ÇÖPLÜK HALİNDE

Sultanahmet’te bulunan ve İstanbul İl Özel İdaresi’ne birkaç metre uzaklıktaki Million Taşı’nın çevresinin çöplük halde olduğunu ve taşın önemini ve tarihi anlamını açıklamakta yetersiz paslı bir tabelanın burada yer aldığını belirten Özer, “Bu taş bir anlamda dünyanın merkezidir. Zira Roma İmparatorluğu zamanında dikilen ve bugün küçük bir parçası kalan bu taş tabelasında da yazıldığı gibi imparatorluğun bütün mesafelerinin başlangıç noktası olarak kabul edilmekteydi’ dedi.

2010 RUHUNA YAKIŞMIYOR

Özer, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan söz konusu taşın önemi ile ilgili şu taleplerde bulundu; "Dünyanın çekim merkezlerinden biri olacakken şimdi mezbelelik halde bulunan bu taşın hak ettiği önemi bir tabela ile açıklanması, çevre düzenlenmesinin yapılması ve aydınlatılması ile birlikte dünya gündemine yeniden taşınması; gerek internet ortamında ve gerekse ulusal ve uluslar arası medyada ‘dünyanın merkezi burasıdır’ konseptiyle yer bulması için gayret gösterilmesi, maliyeti çok düşük ama getirisi yüksek bir faaliyet alacaktır."

Romalılara göre dünyanın merkezi olan yer, şehrin anacaddesinden başlar. Bugün, Sultanahmet'teki taşın hemen yanında Osmanlılar'dan kalma bir su terazisi vardır. MS 290 yılına tarihlendirilen taş "Her Yol Roma'ya Çıkar" sözüne de kaynaklık etmektedir.

FİDAN UĞUR / KENT YAŞAM
Bu haber 2,519 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (1)
  • MEHMET KAYA / 25 Ekim 2009 22:16

    BARİ AÇIKLAMA TÜRKÇE OLSA

    DOĞRU SÖZE NE DENİR TEBRİKLER... MİLLET VEKİLİNİ VE SİZİ TEBRİK EDERİM BARİ PASLI TABELADAKİ AÇIKLAMA TÜRK İNSANINADA HİTAB ETSE, İNGİLİZCE SADECE İNGİLİZCE BİLENLERE....SELAMLAR...

Anket

Başbakan Erdoğan'ın seçilmesi durumunda olası bir 'Başkanlık' sistemini nasıl buluyorsunuz?
  • Ülkenin bölünmesini sağlayacak
  • Memleket için iyi olacak
  • Demokrasinin sonu olacak
  • İç savaşa doğru sürükleneceğiz