2.32
2.85
0.00

BEDAŞ’tan vatandaşa açma-kapama kazığı

BEDAŞ’tan vatandaşa açma-kapama kazığı

BEDAŞ, faturasının son ödeme tarihi üzerinden bir hafta geçenlerin elektriğini kesiyor. Her ay ortalama 350 bine yakın abonenin saatini mühürleyen BEDAŞ'ın kasasına sadece bu kalemden ayda 350 bin lira giriyor


31 Ağustos 2009 18:25
font boyutu küçülsün büyüsün


BEDAŞ, faturasının son ödeme tarihi üzerinden bir hafta geçenlerin elektriğini kesiyor. Her ay ortalama 350 bine yakın abonenin saatini mühürleyen BEDAŞ'ın kasasına sadece bu kalemden ayda 350 bin lira giriyor

BEDAŞ bu uygulama ile kasasını doldururken ekonomik kriz ile boğuşan vatandaş ise ya karanlığa mahkum oluyor ya da birçok temel ihtiyacından kısarak açma kapama ücreti ile beraber faturasını ödüyor

İstanbul’da 3 milyon 840 bin aboneye elektrik dağıtım işletmeciliği yapan Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin (BEDAŞ), son bir aydır abone takibi başlattı. Geçen haftalarda İstanbul’un lüks caddelerinde yaptığı takip ve lüks mekanlara kestiği ceza ile gündeme gelen BEDAŞ’ın uygulamaya koyduğu son sistem özellikle dar gelirli vatandaşı canından bezdirdi.

Daha önceki dönemlerde ödenmeyen ikinci faturanın ardından elektrik saatini mühürleyen BEDAŞ, şimdi tek aya ait faturanın son ödeme tarihinden itibaren bir hafta içinde ödeme yapmayan vatandaşın elektriğini kesiyor. Vatandaşın faturasındaki tutar dahil olmak üzere 10 TL açma- kapama ücreti ödemesi halinde elektriğini tekrar açan BEDAŞ, her ay ortalama 350 bin abonenin elektriğini kesiyor ve sadece bu yolla ayda 350 bin TL giriyor.

Kanun “fatura ödenmemiş ise son ödeme tarihinden 9 gün sonra kurum ihbarda bulunur. Takip eden 9 iş günü içinde de ödeme yapılmazsa kesinti yapılır” diyor. Ancak BEDAŞ hiçbir ihbarda bulunmadan 7 gün sonra saatleri mühürlüyor.

Bu insafsızlık!

Ödeme merkezlerinin önünde uzun kuyruklar oluşturarak kesilen elektriklerine tekrar kavuşmak için sıra bekleyen vatandaşlar  BEDAŞ’a ve devlet yetkililerine adeta ateş püskürüyor. “Nerede sosyal devletçilik anlayışı?” diyen vatandaşlar, ülkemizde yaşanan ekonomik kriz. işsizlik ve yapılan zamlardan sonra elektrik saatlerinin mühürlenmesini ve 10 TL açma - kapama parası alınmasını ‘insafsızlık olarak nitelendiriyor.

Özellikle 20 - 30 TL gibi cüzi rakamlardaki faturasını bir hafta içinde ödemediği için elektriği kesilen ve açılması için de 10 TL daha istenen vatandaşlar, “BEDAŞ kolay para kazanmanın yolunu çok iyi bulmuş. Ama bu yapılan halka eziyetten başka bir şey değildir” diyorlar.

Fatura ödemelerinin gecikmesinin insani bir durum olduğunu ifade eden vatandaşlar, “Bu gecikme zaten faiz olarak bize geri yansıyor. BEDAŞ hiçbir ihbarda dahi bulunmadan bir hafta içinde elektriğimizi kesiyor. insanların ekonomik zaaflarını suistimal ediyor” ifadesini kullanıyorlar.

Görevliye yüzde 2 komisyon

Her kesme-bağlama, açma-kapama işinde para alan taşeron firmalarını eleştiren ve ‘adamlar havadan para kazanıyor’ diyen vatandaşlar, “Kesmeye gelen memurlar aç-kapa işlemleri için  yüzde 2 komisyon alıyorlarmış” şeklindeki duyumlarını da dile getiriyorlar.

BEDAŞ 7 gün AYEDAŞ 90 gün sonra elektriği kesiyor

BEDAŞ İstanbul’un Avrupa Yakası’nda açma-kapama eziyeti çektirirken; Anadolu Yakası’nda aynı işi yapan AYEDAŞ, faturasını ödemeyen abonenin saatini 90 gün sonra mühürlüyor. AYEDAŞ 3 fatura üst üste ödemeyen abonesine önce ihbarname gönderiyor ve belirli bir süre tanıyor. Eğer bu süre içinde de ödeme gerçekleştirilmemişse ikinci ihbarnameyi gönderiyor hatta SMS ile abonenin cep telefonuna bilgi gönderiyor. Eğer yine fatura ödenmemiş ise abonenin elektriği kesiliyor.

Taşeronun ihmalkarlığı yangın tehlikesi yaratıyor

Öte yandan BEDAŞ, 10 yılını dolduran elektrik saatlerini değiştiriyor. Ancak işi alan taşeron firma çalışanlarının işinin ehli olmaması facialara da davetiye çıkartıyor. Yanlış bağlama, kabloların açıkta bırakılması gibi nedenlerle birçok apartmanda yangın tehlikesi yaşanırken; 17 liralık saat değişim ücreti de yine apartmanda bulunan her abonenin faturasına yansıtılıyor. BEDAŞ’ı ihmalkarlıkla suçlayan vatandaşlar, “Bir can kaybı olduğu zaman mı önlem alacaklar” diyor.

VATANDAŞ İSYAN EDİYOR

Serhan Albağ: Dünyanın bin türlü hali var. Bir hafta hastanede yatabiliriz, seyahate gidebiliriz, yokluktan ve yoksulluktan paramız olmayabilir, unutabiliriz, buna benzer sebepler olabilir. Yani keyfimizden geç ödemiyoruz. Bir hafta gecikti diye hemen açma-kapama cezası vermek hangi hukuka, hangi vicdana sığar. Bu kısa süre uzatılmalıdır, 40–50 gün olmalıdır, zaten gecikme cezasını veriyoruz, bu açma-kapama cezası neyin nesi? Savcılarımız vatandaşın haksız yere soyulmasına göz yummasın ve harekete geçsin.

Selim Tanrıverdi: Devletimiz bu olaya el koysun. Ben faturamı on gün geciktiriyorum diye elektriğimi kesiyor, gecikme faizi alıyor, yetmiyormuş gibi on lira açma-kapama cezası bindiriyorlar. Böyle saçmalık olmaz. Hasta olabiliriz, maaş günümüz faturaya denk gelmeyebilir, başka önemli bir ödememiz olabilir. Kardeşim gecikme borcumu faturama eklersin, buna itirazımız yok. Ama sen geleceksin evde kimse yok, ihbar kâğıdı bırakmayacaksın, kesip gideceksin sonra açma-kapama cezası diye 10 lira bindireceksin. Birileri bu haksızlığa dur desin.

Selim Taşkın: BEDAŞ, hiçbir hukuki dayanağı olmadan açma-kapama işini taşeron firmaya ihale ederek keyfi kesinti yaptırıyor. Şimdi soruyorum BEDAŞ’a, göndermiş oldukları ihbar kâğıdında, ‘Faturanız ödenmediği takdirde beş iş günü içinde elektriğiniz kesilecektir’ diyor. Ödesen de ödemesen de ertesi ay faturaya 10 lira açma-kapama cezasını yazıyor. Şu ana kadar vatandaştan alınan açma ve kapama parası ne kadardır? Hangi taşeronla paylaşılıyor. Resmen düzen yolsuzluğu yapıyorlar. Kapamaya gelince hemen kapıyorlar, açmaya gelince eleman bulamıyorlar. Bu işin altında çok yanlış ve haksız işler var. 22 YTL’lik faturama 10 YTL açma-kapama cezası ödedim, bu adalet değil.

HIDIR ULAĞ / KENT YAŞAM
Bu haber 10,859 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (6)
 • Hasan YILDIZ / 23 Mayıs 2014 11:45

  BEDAŞ'IN HUKSUZ İŞE KALKIŞMASI ÜLKEMİZDE HUKUK VE DEVLET TANIMAMAK ANLAMINA GELİYOR

  Fatura ödeme tarihi bir hafta geçince elektrik kesen BEDAŞ'ın hiç bir faturasında iletişim kuracak telefonu yok. üstelik ödemeye yapmayan abonelerin elektriği bir hafta sonra kesilecek diye tebligat ve duyurusu yok. olsa bile vatandaş olarak ödemediğim fatura miktarından kat kat fazla bedaş'da DEPOZİTEM var. Ey bedaş hangi hukuki dayanağın var da elektrik kesiyorsun. senin yaptığın hırsızlık haysiyetsizlik.. Ben mahkemeye verdi. bütün vatandaşlar versin. dolabımda dondurucuda ürünlerim çöpe gitti bu ürünlerin bedeline kadar ödeteceğim BEDAŞ'.a......
 • mehmet kaya / 23 Ocak 2012 02:01

  haber 2009 a ait ama güncelliğini koruyor

  nedense görmezlikten gelinen bu konuya haber yaptığını için tebrik ediyorum. maalesef problem hala devam ediyor. ya bizim insanımız çok enayi ya da birileri çok zeki. Gariban insanı sömürmek için pusuda bekleyen bu aç gözlü canavarların Allah belasını versin...
 • ayla çetinel / 12 Ekim 2011 15:37

  uludağ elektik balıkesir kazığı

  bu nedir ya!? tüm gün eşinizle beraber sabahtan akşama çalışıyorsunuz. bir takım faturalar geliyor otomatik ödeme talimatı verdim nasılsa diye faturaların sadece tutarlarına bakıp geçiyorsunuz bir de bakmışsınız ki bir gün yeterli bakiye olmadığından tutar ödenememiş ve 10 gün içinde elektriğiniz kesilmiş. Herhangi bir ihbar, telefonla uyarma, hiç bir şey olmadan o ufacık faturanın en altında yazanları göremediğiniz için açma kapama parası 75,00TLniz O mutfak paranız iç olmuş.. bu ne ahlaksızlık ne düzenbazlık! insanı çileden çıkaran akılsız uygulamalar, bir baksana kardeşim nasıl iş yapıyorsun bak bakalım bu abone kaç ay düzenli yatırmış, hep böyle yapıyorsa neyse bunu bile takip edemiyorsan ne diye elektrik işine giriyorsun sen zaten niye varsın ki!!!
 • eleştirmen / 29 Haziran 2011 02:31

  soyguncu bunlar

  ülkemin çürümüş kurumları başında gelen kurum bedaş yaptığı yolsuzluklar usulsüzlüklerle vatandaşı sömürüyor çalışanlarına haksız kazanç ve rüşvetlerle inanılmaz paralar kazandırıyor
 • Erdal Acet / 15 Haziran 2010 19:30

  geciken elektrik faturası hakkında

  01/06/2010 son ödeme tarihli 30.79TL olan elektrik faturama elektrik kesme ve mühürleme tutanağı 15/06/2010 tarihinde imzasız evime bırakılmış akabinde 15/06/2010 tarihinde TREDAŞ Hayrabolu Şubesinde gecikmiş faturamı kesme tehdidiyle bırakılan tutanak üzerine gişede ödedim gecikme faizi ile birlikte 31.10 TL ödeme faturasına ek olarak 11.45 TL açma-kapama ücret kesimi gösterilerek tahsilat makbuzu kesildi elektriğim kesilmeden haksız yere ücret alındığını düşünüyorum. Bu konu hakkında şikayetçiyim kuruma yaptığım telefonla başvurumda kunu ile ilgilenecekleri yetkililer tarafından araştıralacağı söylendi
 • murat yenimol / 23 Eylül 2009 21:32

  fırsatçılık

  krizde mağdur olan vatandaşa açma kapama cezası,kurumlara insiyatif göstermek hangi demokratik kriterlere uyar,merak ediyorum.

Anket

Başbakan Erdoğan'ın seçilmesi durumunda olası bir 'Başkanlık' sistemini nasıl buluyorsunuz?
 • Ülkenin bölünmesini sağlayacak
 • Memleket için iyi olacak
 • Demokrasinin sonu olacak
 • İç savaşa doğru sürükleneceğiz